W Dalian rozpoczęła się konferencja WTO o liberalizacji handlu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 12-07-2005, 10:23

Sprawy liberalizacji handlu światowego a także przygotowania do grudniowych obrad w Hongkongu Światowej Organizacji Handlu (WTO) zdominowały rozpoczętą we wtorek dwudniową nieformalną konferencję ministerialną WHO, odbywającą się w chińskim mieście Dalian (Talien).

Sprawy liberalizacji handlu światowego a także przygotowania do grudniowych obrad w Hongkongu Światowej Organizacji Handlu (WTO) zdominowały rozpoczętą we wtorek dwudniową nieformalną konferencję ministerialną WHO, odbywającą się w chińskim mieście Dalian (Talien).

Rozmowy rozpoczęły się od spotkania tzw. Grupy-20, w skład której wchodzą najbiedniejsze kraje WTO. Grupa ta domaga się, by Europa otworzyła swe rynki dla towarów rolnych z tych państw. Inicjatywa "dwudziestu" zyskała poparcie Australii i innych państw-eksporterów towarów rolnych.

Inaugurując obrady, chiński minister handlu Bo Xilai (czyt. Po Si-laj) zaapelował do państw-członków WTO o wyznaczenie 2010 roku jako terminu zniesienia subsydiów rządowych w dziedzinie eksportu.

Apelował także o kompromisowe porozumienie w sprawie warunków dostępu eksporterów do rynków innych państw. Jak powiedział, pierwszym zadaniem WTO winno być ustalenie kalendarza likwidacji subsydiów  eksportowych; następnym krokiem - decyzja w sprawie otwarcia rynków dla towarów rolnych wraz ze szczegółowym określeniem kategorii tych towarów.

We wtorek rano sprawa ta była przedmiotem spotkania chińskiego ministra z unijnym komisarzem ds. handlu Peterem Mandelsonem. Przedstawiciel UE podał, że głównym tematem jego rozmowy z Bo były właśnie sprawy subsydiowania eksportu a także otwarcia rynków państw członkowskich dla towarów rolnych i usług  oraz obniżka ceł na produkty przemysłowe.

Agencja Associated Press cytuje słowa Bo, który miał powiedzieć po spotkaniu z Mandelsonem, iż rozmowy "dowodzą, że Chiny poważnie traktują swój status głównej potęgi handlowej świata".

W spotkaniu uczestniczą przedstawiciele ponad 30 państw i regionów świata, w tym - USA i Unii Europejskiej. Konferencja odbywa się - jak podała chińska agencja prasowa Xinhua - w warunkach podwyższonych środków bezpieczeństwa, wprowadzonych po czwartkowych zamachach w Londynie. "Nie pozwolimy by w Dalianie doszło do tego, co stało się w Londynie" - powiedział cytowany przez agencję France Presse przedstawiciel urzędu bezpieczeństwa miasta, Chen Xibin (czyt. Cz'hen Si-pin)

Dalian to ważny chiński port, położony w prowincji Liaoning, na krańcu Półwyspu Liaotuńskiego nad Morzem Żółtym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu