W Dublinie uroczystości z okazji rozszerzenia Unii Europejskiej

opublikowano: 01-05-2004, 10:46

Irlandia, która w tym półroczu przewodniczy Unii Europejskiej, jest gospodarzem oficjalnych uroczystości związanych z rozszerzeniem Unii Europejskiej. Wśród szefów państw i rządów, którzy 1 maja przyjadą do Dublina, będą prezydent Aleksander Kwaśniewski oraz premier Leszek Miller.

Oficjalną ceremonię rozszerzenia zaplanowano na sobotnie popołudnie. W obecności szefów państw i rządów 25 krajów nastąpi wciągnięcie na maszty przed siedzibą prezydenta Irlandii flag nowych członków UE.

Wcześniej, na zamku w Dublinie, odprawione zostaną "modlitwy za Europę" przez przedstawicieli miejscowych społeczności chrześcijan, żydów i muzułmanów.

Następnie zaplanowano wystąpienia i konferencję prasową premiera Irlandii Bertie Aherna, szefa Komisji Europejskiej Romano Prodiego oraz przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Pata Coksa.

Szefowie państw i rządów krajów UE przybędą do Dublina po południu. Polski prezydent przyleci z Warszawy, natomiast premier - na pokładzie samolotu kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera, wraz z nim i premierem Czech Vladimirem Szpidlą. Trzej szefowie rządów wezmą wcześniej udział w uroczystościach na styku granic Polski, Niemiec i Czech w Bogatyni, Hradku nad Nysą i Żytawie.

Na dublińskim Merrion Square odbędzie się "Europejski kiermasz", ze stoiskami 27 krajów - starych i nowych członków UE oraz Bułgarii i Rumunii. Na polskim stoisku zaprezentują się m.in. różne firmy z Polski, będzie też można spróbować polskich potraw. Wystąpią gwiazdy estrady państw UE, m.in. polskie Trebunie Tutki.

Wieczorem - w Dublinie i Belfaście - rozpocznie się przygotowany przez telewizje RTE i BBC koncert "Piękna Europa".

Dodatkowo 10 irlandzkich miast powita w Unii poszczególne kraje wstępujące do UE. Polska będzie witana przez północnoirlandzkie Letterkenny.

Na 3 maja polska ambasada w Irlandii, Instytut Adama Mickiewicza oraz Ministerstwo Kultury przygotowały koncert pt. "Trzy razy Chopin". W Dublinie wystąpią polscy muzycy, m.in. Jagodziński Trio, Janusz Olejniczak i Leszek Możdżer.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / W Dublinie uroczystości z okazji rozszerzenia Unii Europejskiej