W edukacji liczy się relacja

  • Marta Maj
opublikowano: 02-12-2022, 14:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Półtora roku temu w programie fundacji uczestniczyły cztery domy dziecka, dzisiaj już ponad 20. Olga Kotyk, założycielka Web-Korków, za cel stawia sobie wyrównanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży z domów dziecka i pieczy zastępczej. Za swoją działalność społeczną została wyróżniona przez magazyn „Forbes” i znalazła się na liście „25 under 25”.

Potrzeba pomagania:
Potrzeba pomagania:
Fundacja to bardzo duża i ważna część mojego życia. Prowadzenie jej daje mi poczucie ogromnego spełnienia i po prostu czerpię z tego dużą radość – mówi Olga Kotyk, prezeska Web-Korków.
materiały prasowe

Fundacja Web-Korki pomaga w nauce dzieciom z rodzin zastępczych i domów dziecka. Olga Kotyk, jej prezeska, uważa, że każdy uczeń potrzebuje wsparcia i zainteresowania, a szczególnie dzieci znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej. Zaznacza, że małe przyjemności w formie prezentów od darczyńców są dla nich istotne, jednak nie to jest najważniejsze.

– Dzieci potrzebują przede wszystkim regularnego wsparcia w edukacji, w rozwoju osobistym. Brakuje im osoby, która bez oceniania po prostu przejdzie z nimi przez trudny materiał szkolny i będzie dla nich dostępna regularnie i o stałej porze. Uważam, że edukacja podopiecznych domów dziecka jest bardzo pomijana. W zakresie rozwoju osobistego możemy się spotkać z różnymi akcjami kierowanymi do tych dzieci, np. spotkaniami z przedstawicielami konkretnej grupy zawodowej. To ważne, ale regularna pomoc w nauce, ze starannie dobranym korepetytorem, jest ważniejsza – twierdzi prezeska fundacji.

Badanie gruntu

Wsparcie:
Wsparcie:
Fundacja Web-Korki organizuje m.in. spotkania edukacyjne z wolontariuszami.
materiały prasowe

Założycielka Web-Korków studiowała zarządzanie i inżynierię produkcji, a aktualnie jest na studiach magisterskich na kierunku lingwistyka stosowana. Nie wiąże swojej przyszłości z nauczaniem, ale marzy o założeniu własnej szkoły. Inspiruje się niekonwencjonalnymi metodami nauczania, ale zamiast uczyć innych, wolałaby stworzyć do tego bezpieczną przestrzeń. Jej przygoda z działalnością społeczną rozpoczęła się, kiedy miała 14 lat. Pracowała wtedy w domu seniora jako opiekunka osób starszych. Na studiach odbyła wolontariat na Sri Lance, gdzie realizowała cel zrównoważonego rozwoju wytyczony przez organizację AIESEC. Podwaliną fundacji Web-Korki stał się projekt społeczny rozpoczęty w 2020 r., krótko po wybuchu pandemii. Działaczka przypuszczała, że zamknięcie dzieci w domach spowoduje problemy z nauką.

– Uświadomiłam sobie, z jak ogromnym problemem muszą się mierzyć dzieci, które nie mają możliwości skorzystania z pomocy korepetytora i – na podstawie własnych doświadczeń – że ich koncentracja na zajęciach zdalnych i motywacja do nauki jest po prostu mniejsza. Postanowiłam od razu działać. Miałam pomysł na stworzenie programu regularnych korepetycji zdalnych i konkretny plan. W pierwszej kolejności potrzebowałam wolontariuszy. Kiedy ogłosiłam pomysł na portalu społecznościowym, od razu zgłosiło się około 80 chętnych. Zaczęłam rekrutację, prowadząc z każdym 45-minutową rozmowę online. Następnie skontaktowałam się z kilkoma domami dziecka, by przedstawić swój pomysł i poznać ich potrzeby. Ostatecznie do projektu zaprosiłam mniej więcej połowę osób, które się zgłosiły – wspomina Olga Kotyk.

Zależało jej na uniknięciu przypadkowej współpracy. Potrzebowała ludzi, którzy zostaną z nią na dłużej. Przez pierwszy rok wszystko organizowała sama, potem zaczęła tworzyć strukturę i założyła fundację. Na koncie projektu było już ponad 1600 przeprowadzonych lekcji.

Tworzenie więzi

Silna grupa:
Silna grupa:
Aktualnie z fundacją współpracuje ponad 150 korepetytorów. Mieszkają nie tylko w Polsce, lecz także w Szwajcarii, Niemczech, Anglii, Norwegii, Francji czy USA. Grupa uczących jest różnorodna – to studenci, lekarze, muzycy i inżynierowie, a nawet matki przebywające na urlopach macierzyńskich.
materiały prasowe

Celem organizacji jest wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci z domów dziecka i pieczy zastępczej, jednak dla szefowej fundacji ważni są też ludzie, którzy poświęcają energię i czas dla innych. Organizacja docenia wolontariuszy i wspiera ich rozwój osobisty.

– Decydując się na wolontariat, z reguły nie oczekujemy niczego w zamian. Założeniem naszej fundacji jest jednak tworzenie miejsca, w którym wszyscy czują się bezpiecznie i komfortowo, osoby wspierające również. Rozumiem, że praca z młodzieżą i dziećmi z bagażem trudnych doświadczeń wpływa na zdrowie psychiczne, dlatego fundacja oferuje wolontariuszom trzy formy wsparcia: regularne warsztaty rozwojowe (np. z zarządzania projektami), regularne szkolenia z zakresu psychologii dziecięcej, indywidualne i regularne rozmowy z psychologiem dziecięcym. Ponadto każdy wolontariusz ma przydzielonego opiekuna, którego zadaniem jest wspieranie go w jego drodze pomocowej – zaznacza prezeska.

Aktualnie z fundacją współpracuje ponad 150 korepetytorów. Mieszkają nie tylko w Polsce, lecz także w Szwajcarii, Niemczech, Anglii, Norwegii, Francji czy USA. Grupa uczących jest różnorodna – to studenci, lekarze, muzycy i inżynierowie, a nawet matki przebywające na urlopach macierzyńskich. Fundacja Web-Korki obejmuje wsparciem 21 domów dziecka w Polsce, udzielając korepetycji ze wszystkich przedmiotów szkolnych, a także organizując zajęcia językowe z native speakerami. Każde dziecko może liczyć na regularne wsparcie z dwóch przedmiotów szkolnych. Lekcje prowadzone są tylko w trybie online, dzięki czemu wolontariusze zaangażowani w działania fundacji są tak dużą i zróżnicowaną grupą.

Docenieni:
Docenieni:
Wolontariusze Fundacji Web-Korki mogą liczyć nie tylko na regularne warsztaty rozwojowe (np. z zarządzania projektami), lecz także na szkolenia z zakresu psychologii dziecięcej oraz indywidualne rozmowy z psychologiem dziecięcym. Ponadto każdy wolontariusz ma przydzielonego opiekuna, który go wspiera w jego drodze pomocowej.
materiały prasowe

Procedura ich przyjmowania jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania organizacji. Pierwszy etap to dostarczenie formularza zgłoszeniowego, który jest wysyłany mejlem w odpowiedzi na wiadomość od potencjalnego wolontariusza. Formularz zawiera zestaw podstawowych pytań m.in. dotyczących wieku, zajęcia, motywacji do przystąpienia do projektu, doświadczenia w pracy zdalnej i nauczaniu. Kolejnym etapem jest rozmowa (około 45-minutowa), podczas której można bliżej poznać kandydata i omówić zasady obowiązujące w fundacji. Dobór ucznia do korepetytora jest jednym z najważniejszych procesów. Założycielka fundacji zaznacza, że chodzi o stworzenie relacji, w której obydwie strony czują się dobrze.

Plany rozwoju

Wydarzenie:
Wydarzenie:
Olga Kotyk i wolontariusze fundacji uczestniczyli w czerwcowych obchodach święta wolności i praw obywatelskich w Gdańsku.
materiały prasowe

Organizacja nie ma stałego finansowania z zewnątrz. Dotychczas prezeska pokrywała koszty działania z oszczędności, a z pomocą wolontariuszy organizowała wysyłkę listów świątecznych do podopiecznych. Pieniądze na obsługę podstawowej działalności fundacji udaje się pozyskiwać przez serwis Patronite. Dotąd wsparcia udzieliły Project Management Institute, Związek Harcerstwa Polskiego, Katalyst Education, psychologowie dziecięcy i biznesu, a ostatnio firma Yope.

– Fundacja to bardzo duża i ważna część mojego życia. Prowadzenie jej daje mi poczucie ogromnego spełnienia i po prostu czerpię z tego dużą radość. Teraz to „jedynie” wolontariat, jednak dostając kolejne pytania od początkowo sceptycznych dzieci o korepetycje, utwierdzam się w przekonaniu, że to co, robi fundacja, jest ważne i potrzebne – mówi Olga Kotyk.

Młodzi mają moc:
Młodzi mają moc:
Wystąpienie Olgi Kotyk podczas święta wolności i praw obywatelskich w Gdańsku.
materiały prasowe

Duże zapotrzebowanie na tego typu pomoc napędza rozwój organizacji. Web-Korki planują poszerzenie działań o cykliczny projekt weekendowego rozwoju, który będzie zakończony galą docenienia podopiecznych. Dodatkowym walorem warsztatu byłoby wzajemne poznanie korepetytorów i uczniów. Pierwszy wyjazd fundacja zamierza zaaranżować latem 2023 r.

– Bardzo mnie cieszy, że tak dużo osób chce regularnie poświęcać czas potrzebującemu dziecku czy nastolatkowi. Marzy mi się stworzenie systemu, dzięki któremu wszystkie dzieci z domów dziecka w Polsce otrzymają wsparcie w edukacji. W przyszłości planuję otworzenie szkoły, w której nauczyciele będą dmuchali w skrzydła wszystkich dzieci i rozwijali ich potencjał w dowolnej dziedzinie – snuje wizję prezeska fundacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane