W Elektrowni Jaworzno III ruszyła instalacja odsiarczania

PAP
opublikowano: 21-07-2008, 13:36

Wybudowana kosztem ok. 130 mln zł nowa instalacja odsiarczania spalin ruszyła w należącej do Południowego Koncernu Energetycznego (PKE) Elektrowni Jaworzno III.

W ostatnich dniach, po ponad roku budowy, zakończono jej rozruch.

"Od tej chwili spaliny ze wszystkich bloków energetycznych Elektrowni Jaworzno III są w całości odsiarczane. Dzięki temu zakład spełnia wszystkie surowe wymogi unijne dotyczące ochrony środowiska" - powiedział w poniedziałek PAP Paweł Gniadek z grupy energetycznej Tauron, do której należy PKE.

Podkreślił, że inwestycja w Jaworznie była jednym z najważniejszych przedsięwzięć, prowadzonych w ostatnich latach w PKE, służących dostosowaniu elektrowni do unijnych norm ekologicznych. Inwestycje w ekologię, obok rozbudowy mocy wytwórczych, należą do strategicznych kierunków rozwoju firmy.

Elektrownia Jaworzno III była jedną z pierwszych, gdzie w latach 90. powstały instalacje odsiarczania (IOS). Do tej pory oczyszczane były spaliny czterech spośród sześciu bloków energetycznych. Obecnie cała emisja jest filtrowana. Oprócz budowy nowej instalacji, zmodernizowano istniejącą.

Dzięki inwestycji, oprócz ograniczenia emisji dwutlenku siarki, do atmosfery dostaje się także mniej pyłów, chlorowodoru, fluorowodoru i metali ciężkich. Głównym wykonawcą kontraktu była giełdowa firma Rafako. Prace sfinansowano w większości ze środków własnych PKE, a także pieniędzy unijnych i pochodzących z funduszy ekologicznych (5 mln euro).

Elektrownia Jaworzno III jest największą spośród należących do PKE. Koncern jest częścią grupy Tauron, w skład której wchodzą także Enion, EnergiaPro, Elektrownia Stalowa Wola, Elektrociepłownia Tychy i Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Katowice. Dysponująca kapitałem ok. 14 mld zł spółka jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce. W przyszłym roku Tauron ma zadebiutować na giełdzie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu