W Hongkongu już nikt nie traci na mieszkaniu

opublikowano: 01-02-2018, 08:18
aktualizacja: 01-02-2018, 08:20

W 2017 roku w Hongkongu było zero przypadków ujemnej wartości mieszkań. To pierwszy taki przypadek od 2001 roku, kiedy miejscowe władze monetarne zaczęły badać tą sprawę.

Ceny na rynku wtórnym nieruchomości mieszkaniowych w Hongkongu wzrosły o 313 proc. od dołka w 2003 roku. Wówczas było 356.253 przypadki, kiedy wartość kredytu hipotecznego udzielonego na nieruchomość mieszkaniową przekraczała wartość jej wartość rynkową.

fot. Bloomberg

Analitycy prognozują, że w tym roku ceny nieruchomości mieszkaniowych w Hongkongu wzrosną o kolejne 10 proc. Oceniają, że transakcja zakupu takiej nieruchomości dziś nie przyniesie negatywnych wyników w przyszłości dopóki ceny nie dojdzie do spadku cen o 50 proc.

To, że żaden właściciel nieruchomości mieszkaniowej nie traci na niej nastąpiło pomimo zaostrzenia warunków kredytowania w bankach. Ograniczyły one wysokość kredytów do 50 proc. wartości nieruchomości dla nieruchomości o wartości 7 mln HKD lub więcej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane