W I spadły ceny produktów importowanych do Niemiec

28-02-2001, 12:18

FRANKFURT (Reuters) - W styczniu inflacja cen produktów importowanych do Niemiec rok do roku wyniosła 6,5 procent wobec 8,2 procent w grudniu ubiegłego roku, poinformował w środę niemiecki Federalny Urząd Statystyczny.

Obecna tendencja, to wynik znacznego spadku cen ropy - o 10,5 procent i wołowiny - o 10,6 procent.

Spadek tego wskaźnika znacznie przewyższył przewidywania analityków ankietowanych przez Reutera, według których miał on wynieść 7,1 procent.

W porównaniu z poprzednim miesiącem spadek cen produktów importowanych był większy niż przewidywane 0,3 procent i wyniósł 0,8 procent.

Jednak Ulla Kochwasser, ekonomistka IBJ we Frankfurcie, uważa że inflacja cen produktów importowanych podlega częstym zmianom okresowym i dlatego trudno jest powiedzieć, że presja cenowa znacząco się zmniejszyła.

"Ostatnie dane o wzroście cen produkcji sprzedanej przemysłu i inflacji w Niemczech są nadal niepokojące. Dlatego nie możemy powiedzieć, że inflacja już nie powinna nas niepokoić" - uważa Kochwasser.

W styczniu Niemcy zanotowały 0,8 procentowy wzrost wskaźnika cen produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) w skali miesiąca i 4,6 procentowy wzrost rok do roku.

W lutym roczna inflacja wyniosła natomiast 2,6 procent, osiągając najwyższy poziom od grudnia 1994 roku.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / W I spadły ceny produktów importowanych do Niemiec