W Indiach odsłonięto najwyższy pomnik na świecie

  • DI
opublikowano: 04-11-2018, 22:00

Narendra Modi, premier Indii, w Dniu Pojednania Narodowego odsłonił najwyższy pomnik na świecie.

182-metrowy monument przedstawia Sardara Patela, pierwszego wicepremiera i pierwszego ministra spraw wewnętrznych Indii w latach 1947-1950, który perswazją, ale też siłą przekonał księstwa indyjskie, a było ich ponad 560, do przystąpienia do federalnych Indii. BJP, nacjonalistyczna partia ludowa premiera Modiego, uważa, że imię Patela niesłusznie zostało przyćmione przez dominującą „dynastię” polityków z rodziny Jawaharlala Nehru, przywódcy socjalistycznego skrzydła Indyjskiego Kongresu Narodowego. Zapoczątkowana przez niego „dynastia” Nehru — Gandhi rządziła Indiami do 1991 r. Sardar Patel urodził się w Gudżaracie w 1875 r. 31 października. Ten dzień premier Modi, wcześniej premier tego stanu, po objęciu władzy w całym kraju ustanowił Dniem Pojednania Narodowego.

Pomnik, który stanął niedaleko Sardar Sarovar Dam (SSD) — jednej z największych zapór wodnych na świecie, postawionej na rzece Narmada — jest niemal dwukrotnie wyższy od Statui Wolności (93 m) i pięciokrotnie wyższy od figury Chrystusa Króla w Świebodzinie (36 m). Zaprojektowano go tak, by oparł się wichurom do 180 km na godzinę i wstrząsom sejsmicznym o magnitudzie 6,5.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy