W kręgu satelitów

opublikowano: 17-07-2018, 22:00

Projekt badawczy KRAKSat, zainicjowany na Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, rozszerza skalę.

Kilka miesięcy temu w jego realizację zaangażował się zespół SatRevolution, teraz dołączyła również spółka Space Garden, która uruchomiła m.in. pierwszą w Europie bazę symulującą warunki panujące na Księżycu i Marsie. KRAKSat ma być satelitą przeznaczonym do celów naukowych.

Zostanie zaprojektowany tak, by do sterowania jego położeniem można było wykorzystywać ferrofluid, czyli ciecz magnetyczną. Jak zapewniają pomysłodawcy, jest to nowatorskie podejście i wciąż wymaga testów.

W ich realizacji studentom krakowskich uczelni pomogą właśnie przedsiębiorcy z sektora „new space”. Według planów, KRAKSat zostanie wystrzelony w kosmos, aby nowe rozwiązanie mogło zostać przetestowane w warunkach rzeczywistych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy