W kwietniu powstanie światowy kartel gazowy

RB
opublikowano: 20-03-2007, 00:00

Pięciu największych producentów utworzy kartel na wzór OPEC. Przeciwników nie brakuje, ale o interesy trzeba dbać.

Pięciu największych producentów utworzy kartel na wzór OPEC. Przeciwników nie brakuje, ale o interesy trzeba dbać.

W kwietniu zostanie utworzony kartel gazowy — poinformował rosyjski dziennik „Kommiersant”, powołując się na swoje arabskie źródło. Jego członkami będzie pięciu największych producentów gazu ziemnego: Algieria, Iran, Katar, Rosja oraz Wenezuela. Kontrolują one ponad 70 proc. światowej produkcji.

Podpisanie umowy nastąpi podczas Forum Krajów Eksporterów Gazu, które odbędzie się 9 kwietnia w Doha, stolicy Kataru.

Przeciwnikami kartelu są USA i Unia Europejska. Sceptycznie podchodzą do niego także eksperci. Uważają bowiem, że problemem będzie m.in. opłacalność transportu.

Pod koniec 2006 r. Igor Iwanow, sekretarz rosyjskiej rady bezpieczeństwa narodowego, przyznał, że Rosja rozmawia z innymi producentami gazu o ochronie ich wspólnych interesów. Propozycję utworzenia kartelu na wzór OPEC, Organizacji Eksporterów Ropy Naftowej, zgłosił w styczniu ajatollah Ali Chamenei, duchowy i polityczny przywódca Iranu.

Obserwatorzy podkreślali wówczas, że oferta postawiła Moskwę w trudnej sytuacji. Utworzenie gazowego kartelu z Iranem oznaczałoby przejście Moskwy z obozu partnerów Zachodu do obozu jego oponentów. Z drugiej strony zwracano uwagę, że Rosja nie zechce obrazić Teheranu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy