Czytasz dzięki

W poszukiwaniu dna niemieckiej koniunktury

opublikowano: 27-01-2020, 22:00

Nie wiadomo, kiedy gospodarka zachodniego sąsiada się podniesie, choć eksperci wskazują, że jest bliska odbicia się od dna.

Poniedziałek przyniósł pierwsze informacje o koniunkturze gospodarczej w Niemczech w 2020 r. oraz publikację nowych odczytów indeksu Ifo oraz PMI. Wartość wskaźnika klimatu biznesowego Ifo spadła w styczniu po raz pierwszy od sierpnia — z 96,3 pkt w grudniu do 95,9 spowodowana gorszymi oczekiwaniami co do przyszłości. Wskaźnik PMI dla całego sektora prywatnego (przemysł i usługi) wzrósł natomiast z 50,2 pkt w grudniu do 51,1 pkt, pierwszy raz od dawna notując powrót do wzrostu zamówień i zwiększone tempo kreowania miejsc pracy. Zdaniem ekspertów styczniowe komunikaty sugerują, że niemiecka gospodarka bliska jest odbicia się od dna, jednak poszukiwanie najgorszego wyniku w cyklu może jeszcze chwilę potrwać.

Przeszkody

Carsten Brzeski, główny ekonomista ING w Niemczech, podkreśla, że do najnowszych danych należy podchodzić z ostrożnym optymizmem, bowiem niemieckie problemy sięgają głębiej niż tylko do bieżących problemów geopolitycznych.

— Indeks Ifo jest bolesnym ostrzeżeniem przed przedwczesnym optymizmem. Niemiecka gospodarka znajduje się w fazie wychodzenia z kryzysu, co może nadejść w samąporę, aby uniknąć bardziej negatywnych efektów ubocznych, wynikających z osłabienia produkcji przemysłowej, na rynek pracy. Na razie jednak gospodarka pozostaje na dnie. Choć sektor usługowy już od lata przeżywa odbicie, sektor produkcyjny nadal wygląda na sparaliżowany, cierpiąc z powodu konfliktów handlowych i globalnego spowolnienia produkcji. W Niemczech spadek produkcji wykracza poza sektor motoryzacyjny, ponieważ wszystkie sektory, z wyjątkiem żywności i tytoniu, wciąż znajdują się w fazie recesji. Biorąc pod uwagę obecny podział niemieckiej gospodarki na silne usługi i słaby sektor produkcyjny, kluczowy jest kształt ożywienia gospodarczego. W związku z tym ciągła niepewność handlowa, zmiany w sektorze motoryzacyjnym i strukturalne przesunięcie globalnej gospodarki z produkcji na usługi są potencjalnymi przeszkodami na drodze do ożywienia gospodarczego — mówi ekspert holenderskiego banku.

fb545d1e-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Ekonomia na dzień dobry
Newsletter autorski Marcela Lesika
ZAPISZ MNIE
Ekonomia na dzień dobry
autor: Marcel Lesik
Wysyłany raz w tygodniu
Marcel Lesik
Autorski newsletter poświęcony światowej ekonomii: analizy, prognozy, badanie trendów i sprawdzanie faktów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Claus Vistesen, główny ekonomista Pantheon Macroeconomics, podkreśla dysonans między różnymi wskaźnikami koniunktury.

— Najnowsze dane Ifo to duże rozczarowanie w świetle solidnych danych PMI. Ifo opowiada teraz zupełnie odwrotną historię niż dane PMI i ZEW, gdzie oczekiwania szybko się poprawiają. Pod tym względem szczegóły są jeszcze dziwniejsze. Nastroje produkcyjne według Ifo znacznie się poprawiły, ale spadły w usługach, a więc odwrotnie niż w danych PMI, gdzie nastroje w usługach znacząco się poprawiły. Patrząc w przyszłość, perspektywa przedłużającego się i potencjalnie globalnego wybuchu epidemii chińskiegowirusa stanowi negatywne ryzyko dla gospodarki, choć jest zbyt wcześnie, aby ocenić, jak to wpłynie na nastroje biznesowe, jeśli w ogóle — podkreśla ekspert.

Zagrożenia

Eksperci mBanku podkreślają, że gospodarcza sytuacja w strefie euro, w tym przede wszystkim w Niemczech, ustabilizuje się w 2020 r. na wzroście na poziomie 0,3- -0,4 proc. kwartał do kwartału, choć nie brakuje zaskakujących zagrożeń.

„Pewnym ryzykiem dla europejskiego przemysłu jest… koniec wojen handlowych. Realizacja wzajemnych zobowiązań USA i ChRL będzie wiązać się z przesunięciami strumieni handlu, na których Europa może stracić” — uważają analitycy nBanku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Lesik

Polecane