Czytasz dzięki

W poszukiwaniu dna niemieckiej koniunktury

opublikowano: 27-01-2020, 22:00

Nie wiadomo, kiedy gospodarka zachodniego sąsiada się podniesie, choć eksperci wskazują, że jest bliska odbicia się od dna.

Poniedziałek przyniósł pierwsze informacje o koniunkturze gospodarczej w Niemczech w 2020 r. oraz publikację nowych odczytów indeksu Ifo oraz PMI. Wartość wskaźnika klimatu biznesowego Ifo spadła w styczniu po raz pierwszy od sierpnia — z 96,3 pkt w grudniu do 95,9 spowodowana gorszymi oczekiwaniami co do przyszłości. Wskaźnik PMI dla całego sektora prywatnego (przemysł i usługi) wzrósł natomiast z 50,2 pkt w grudniu do 51,1 pkt, pierwszy raz od dawna notując powrót do wzrostu zamówień i zwiększone tempo kreowania miejsc pracy. Zdaniem ekspertów styczniowe komunikaty sugerują, że niemiecka gospodarka bliska jest odbicia się od dna, jednak poszukiwanie najgorszego wyniku w cyklu może jeszcze chwilę potrwać.

Przeszkody

Carsten Brzeski, główny ekonomista ING w Niemczech, podkreśla, że do najnowszych danych należy podchodzić z ostrożnym optymizmem, bowiem niemieckie problemy sięgają głębiej niż tylko do bieżących problemów geopolitycznych.

— Indeks Ifo jest bolesnym ostrzeżeniem przed przedwczesnym optymizmem. Niemiecka gospodarka znajduje się w fazie wychodzenia z kryzysu, co może nadejść w samąporę, aby uniknąć bardziej negatywnych efektów ubocznych, wynikających z osłabienia produkcji przemysłowej, na rynek pracy. Na razie jednak gospodarka pozostaje na dnie. Choć sektor usługowy już od lata przeżywa odbicie, sektor produkcyjny nadal wygląda na sparaliżowany, cierpiąc z powodu konfliktów handlowych i globalnego spowolnienia produkcji. W Niemczech spadek produkcji wykracza poza sektor motoryzacyjny, ponieważ wszystkie sektory, z wyjątkiem żywności i tytoniu, wciąż znajdują się w fazie recesji. Biorąc pod uwagę obecny podział niemieckiej gospodarki na silne usługi i słaby sektor produkcyjny, kluczowy jest kształt ożywienia gospodarczego. W związku z tym ciągła niepewność handlowa, zmiany w sektorze motoryzacyjnym i strukturalne przesunięcie globalnej gospodarki z produkcji na usługi są potencjalnymi przeszkodami na drodze do ożywienia gospodarczego — mówi ekspert holenderskiego banku.

Ekonomia na dzień dobry
Newsletter autorski Marcela Lesika
ZAPISZ MNIE
×
Ekonomia na dzień dobry
autor: Marcel Lesik
Wysyłany raz w tygodniu
Marcel Lesik
Autorski newsletter poświęcony światowej ekonomii: analizy, prognozy, badanie trendów i sprawdzanie faktów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Claus Vistesen, główny ekonomista Pantheon Macroeconomics, podkreśla dysonans między różnymi wskaźnikami koniunktury.

— Najnowsze dane Ifo to duże rozczarowanie w świetle solidnych danych PMI. Ifo opowiada teraz zupełnie odwrotną historię niż dane PMI i ZEW, gdzie oczekiwania szybko się poprawiają. Pod tym względem szczegóły są jeszcze dziwniejsze. Nastroje produkcyjne według Ifo znacznie się poprawiły, ale spadły w usługach, a więc odwrotnie niż w danych PMI, gdzie nastroje w usługach znacząco się poprawiły. Patrząc w przyszłość, perspektywa przedłużającego się i potencjalnie globalnego wybuchu epidemii chińskiegowirusa stanowi negatywne ryzyko dla gospodarki, choć jest zbyt wcześnie, aby ocenić, jak to wpłynie na nastroje biznesowe, jeśli w ogóle — podkreśla ekspert.

Zagrożenia

Eksperci mBanku podkreślają, że gospodarcza sytuacja w strefie euro, w tym przede wszystkim w Niemczech, ustabilizuje się w 2020 r. na wzroście na poziomie 0,3- -0,4 proc. kwartał do kwartału, choć nie brakuje zaskakujących zagrożeń.

„Pewnym ryzykiem dla europejskiego przemysłu jest… koniec wojen handlowych. Realizacja wzajemnych zobowiązań USA i ChRL będzie wiązać się z przesunięciami strumieni handlu, na których Europa może stracić” — uważają analitycy nBanku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Lesik

Polecane