Czytasz dzięki

W start-up inwestuj jak fundusz

Szymon Maj
opublikowano: 13-11-2019, 22:00

Wraz z ryzykiem rośnie potencjał zysku. Inwestor indywidualny może wzorować się na ludziach, dla których ryzyko to chleb powszedni

Zarówno dla inwestora, jak i funduszu inwestycyjnego ostatecznie liczy się zysk. Bartosz Gola, prezes SpeedUp Energy Innovation, przekonuje, że inwestowania w start-upy i młode spółki można się nauczyć. Jego zdaniem dobre wzorce warto brać z funduszy inwestycyjnych, które spoglądają na pieniądze z wyjątkową rozwagą.

Zdaniem Bartosza Goli, prezesa SpeedUp Energy Innovation, przy
inwestowaniu w młode spółki przykład warto brać z funduszy, które przyglądają
się start-upom, które przyglądają się start-upom.
Zobacz więcej

DOBRE WZORCE:

Zdaniem Bartosza Goli, prezesa SpeedUp Energy Innovation, przy inwestowaniu w młode spółki przykład warto brać z funduszy, które przyglądają się start-upom, które przyglądają się start-upom. Fot. ARC

— Inwestor powinien się przede wszystkim zastanowić, czy start-upy to jest to, w co warto inwestować. Brzmi to kontrowersyjnie, ale pamiętajmy, że bez względu na to, czy dany pomysł wydaje się rewolucyjny, czy też bardzo atrakcyjny dla inwestora, to ryzyko inwestowania w start-upy jest bardzo duże. Taka inwestycja to zamrożenie gotówki i wiele zmiennych, które mogą wpłynąć na końcowy wynik — mówi Bartosz Gola.

Innym rozwiązaniem jest posiłkowanie się wsparciem doradczym aniołów biznesu lub wybranego funduszu. W Polsce jednak mało który fundusz spogląda na akcje crowdfundingowe. Gdyby jednak wśród inwestorów pojawił się fundusz, to zdaniem Bartosza Goli byłby to pozytywny znak dla przyszłych akcjonariuszy spółki.

— Zadaniem funduszu jest m.in. przeprowadzanie procesu due diligence w podmiotach, w które inwestują, co bezpośrednio przekłada się na ochronę inwestorów — dodaje Bartosz Gola.

Jak przekonuje menedżer funduszu, niektóre z analiz inwestor indywidualny może wykonać na własną rękę.

— Przede wszystkim należy oceniać dane przedsięwzięcie z perspektywy macierzy dwuwymiarowej. Co to oznacza? Jest to spójność modelu biznesowego z obszarem rynku, jakiego dotyczy. Jeżeli jest to na przykład rozwiązanie hardware’owe (materialny aspekt sprzętu komputerowego), to konieczna jest do niego usługa serwisowa. Innymi słowy, inwestujmy w rozwiązania przemyślane i biznesowo spójne — wyjaśnia Bartosz Gola.

Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
×
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Istotne jest także spoglądanie na fazę działalności firmy. Ryzyko inwestycyjne jest zmienne i często zależy właśnie od stopnia rozwoju spółki.

— Etap „preseed”, czyli czas pomysłu, to moment, w którym bierzemy na siebie jako inwestor największe ryzyko. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy dane przedsięwzięcie okaże się sukcesem. „Seed” to etap prototypu, wiemy, że dane rozwiązanie funkcjonuje, a co za tym idzie — szanse na jego wdrożenie są większe. Natomiast „first revenue” to moment, w którym zaczynają pojawiać się zyski. W start-upy na takim etapie inwestujemy jako fundusz. Im wcześniej inwestujemy, tym bardziej mamy możliwość największego zysku, ale też ponosimy także największe ryzyko — dodaje Bartosz Gola.

Pakiet rad podstawowych

Poznaj wyniki rzetelnego due diligence — najlepiej wykonanego przez niezależny podmiot. Miej wiedzę, w co inwestujesz i czego możesz się spodziewać. Unikniesz w ten sposób ryzyka pułapki inwestycyjnej lub je zminimalizujesz. Korzystaj z dobrej jakości doradztwa prawnego i podatkowego na każdym etapie podejmowania decyzji o inwestycji.

Bądź świadomy wszystkich konsekwencji prawnych i podatkowych swoich działań. Zaangażuj nie więcej niż 15 proc. kapitału na samodzielne inwestowanie w start-upy. Jeśli inwestujesz przez fundusz, to przeanalizuj warunki inwestycji i wynagrodzenia funduszu. Spójrz, czy jest to success fee, a jeśli tak, to na jakim poziomie. Weryfikuj tzw. deal flow — w jakie projekty inwestuje i planuje zainwestować fundusz.

Sprawdź program "Venture Capital Forum", 10 grudnia 2019, Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Szymon Maj

Polecane