W tych branżach firmy krwawią

opublikowano: 28-11-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W niektórych sektorach wzrost wartości średniej faktury jest znacznie niższy niż inflacja. W najgorszej sytuacji są energochłonne firmy produkcyjne.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • czy firmy podnoszą ceny towarów i usług proporcjonalnie do jej wzrostu
  • w których branżach wzrost wartości średniej faktury był niższy niż inflacja?
  • które branże zyskały na inflacji?

W III kwartale tego roku małe i średnie przedsiębiorstwa wystawiały faktury średnio o 17,9 proc. wyższe niż w analogicznym okresie 2021 r., czyli tyle, ile wyniosła w październiku inflacja – wynika z danych platformy faktura.pl zebranych na podstawie wystawionych na niej ponad 600 tys. faktur. Można zatem przyjąć, że ogół firm podnosi ceny towarów i usług proporcjonalnie do jej wzrostu. Jednak w niektórych branżach zwiększenie wartości średniej faktury było niższe niż inflacja. Dotyczy to działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej (wzrost tylko o 3,5 proc.), handlu hurtowego i detalicznego (7,4 proc.), usług administrowania (7,8 proc.) oraz opieki zdrowotnej i pomocy społecznej (8,6 proc.).

To oznacza, że wielu przedsiębiorców nie będzie w stanie utrzymać w najbliższych miesiącach dotychczasowego poziomu zyskowności, a sens prowadzenia niektórych biznesów stanie pod znakiem zapytania.

- Największy problem mają energochłonne firmy produkcyjne. W październiku nośniki energii, czyli gaz, prąd, a także opał drożały najszybciej ze wszystkich kategorii produktów - o 41,6 proc. rok do roku, po wzroście o 44,3 proc. we wrześniu. Zatem powiększenie średniej wartości faktury w przetwórstwie przemysłowym w III kw. o 16,9 proc. rok do roku nie rekompensuje firmom wysokich kosztów wynikających z wzrostu cen energii. Podobna jest sytuacja w branży budowlanej – mówi Grzegorz Grodek, prezes platformy faktura.pl.

Według danych grupy PSB ceny cementu, wapna, izolacji wodochronnych czy suchej zabudowy podrożały nawet o 43 proc. Informacje zebrane przez platformę faktura.pl wskazują, że średnia wartość dokumentów księgowych wystawianych przez firmy budowlane z sektora MŚP zwiększyła się w III kwartale tego roku tylko o 16,8 proc. Podobnie wygląda sytuacja w transporcie. Średnia faktura była w tym sektorze wyższa o 24,4 proc., co przy rosnących kosztach paliwa i pracy nie sprzyja utrzymaniu dotychczasowego poziomu zyskowności. Z kolei branża HoReCa boryka się z drożejącymi cenami żywności i napojów bezalkoholowych oraz odpływem klientów, którzy oszczędzają na noclegach i restauracjach. Firmy z tego sektora podnoszą ceny, aby utrzymać się na rynku.

- Równocześnie wysoka konkurencja w większości branż nie daje przestrzeni do mocnego podnoszenia cen. Firmy, które nie zadbają o wysoką płynność finansową, mogą mieć kłopoty z przetrwaniem do wiosny - mówi Marek Sikorski z firmy faktoringowej Finea.

Według danych faktura.pl są jednak branże, w których wzrost średnich wartości dokumentów księgowych był wyraźnie wyższy niż przeciętna inflacja. Chodzi o działalność związaną z obsługą rynku nieruchomości – 137,8 proc., rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo – 166,1proc. oraz informację i komunikację – 169,3 proc. Te przedsiębiorstwa dobrze czują się w inflacji i z nawiązką nadrabiają bazowy wzrost cen.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane