W Zakładach Koksowniczych Zdzieszowice ruszyła nowoczesna bateria koksownicza

Polska Agencja Prasowa SA
04-07-2006, 19:24

We wtorek w Zakładach Koksowniczych Zdzieszowice (woj. opolskie) uroczyście oddano do użytku nowoczesną baterię koksowniczą. Inwestycja została zrealizowana ze środków własnych, kosztowała 200 mln zł - poinformował we wtorek PAP prezes firmy, Czesław Sawicki.

We wtorek w Zakładach Koksowniczych Zdzieszowice (woj. opolskie) uroczyście oddano do użytku nowoczesną baterię koksowniczą. Inwestycja została zrealizowana ze środków własnych, kosztowała 200 mln zł - poinformował we wtorek PAP prezes firmy, Czesław Sawicki.

Po osiągnięciu przez nową instalację pełnej zdolności produkcyjnej wyłączona zostanie wyeksploatowana bateria nr 9. Mimo to zdolność produkcyjna zakładów wzrośnie o ok. 740 tys. ton koksu rocznie.

"Stan techniczny baterii nr 9 jest taki, że nie możemy jej właściwie dalej eksploatować. Mimo wyłączenia wyeksploatowanej baterii nasza zdolność produkcyjna wzrośnie do około 4 milionów 200 tys. ton koksu rocznie" - wyjaśnił Sawicki.

Właścicielem 91 proc. akcji Zakładów Koksowniczych Zdzieszowice jest Mittal Steel Poland. Zakłady produkują ok. 4 mln ton koksu rocznie, co stanowi ok. 40 proc. produkcji w kraju i 1 proc. na świecie.

Większość koksu wyprodukowanego w Zdzieszowicach trafia do d. Huty Katowice w Dąbrowie Górniczej, część produkcji jest eksportowana do hut Mittal Steel Company w Europie i Stanach Zjednoczonych. Oprócz koksu Zdzieszowice produkują również gaz koksowniczy, smołę, benzol i siarczan amonu.

Oddana do użytku we wtorek bateria jest nowoczesna, a jej wpływ na środowisko jest minimalny. "Dotychczas najnowocześniejsza w zakładzie jednostka radziecka (zbudowana 30 lat temu) emitowała do atmosfery ok. 8 kg szkodliwych substancji na tonę wyprodukowanego koksu. W tej chwili utrzymujemy się w standardzie europejskim i światowym - do 1,5 kg szkodliwych substancji - łącznie z CO2 - na tonę" - wyjaśnił prezes.

Sawicki ma nadzieję, że obok baterii nr 11 powstanie kolejna, dzięki której zdolność produkcyjna Zdzieszowic wyniesie 4,5 mln ton koksu rocznie. Za budową następnej baterii przemawia rosnąca - zdaniem Sawickiego - produkcja stali surowej w Polsce.

"Dotyczy to szczególnie oddziału Mittal Steel Poland w Dąbrowie Górniczej, gdzie powstaje nowa linia do ciągłego odlewania stali. Gdy ta inwestycja zostanie zrealizowana, to już sama firma będzie potrzebowała ok. 600-800 tys. ton koksu więcej niż do tej pory" - zaznaczył prezes

Dodał, że za budową w Zdzieszowicach kolejnej baterii i zwiększaniem produkcji przemawia też bliskość złóż dobrego węgla koksującego, który umożliwia produkcje koksu hutniczego. "Również fuzja Mittal Steel i Arcelora, który jest olbrzymim konsumentem koksu spowoduje zwiększenie zapotrzebowania na ten surowiec" - podkreślił Sawicki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / W Zakładach Koksowniczych Zdzieszowice ruszyła nowoczesna bateria koksownicza