Waniliowy boom

opublikowano: 29-03-2016, 22:00

W ciągu minionego roku laski wanilii podrożały aż trzykrotnie.

Jeszcze kilka lat temu ceny przyprawy zaliczały kolejne dna, więc wiele krajów, w których uprawiano waniliowe storczyki — takich jak Chiny, Indonezja czy Uganda — ograniczało produkcję.

Zaspokajanie światowego popytu spoczęło więc głównie na barkach farmerów z Madagaskaru, dziś produkującego aż połowę sprzedawanej na świecie wanilii. Stało się to jednak w momencie, gdy konsumenci z krajów zachodnich zaczęli mocniej zwracać uwagę na naturalność spożywanej żywności i choćby w lodach szukać prawdziwej wanilii zamiast syntetycznej waniliny.

Zapotrzebowanie największych producentów, takich jak Nestle czy Whole Foods Market Inc., gwałtowanie wzrosło, co szybko spowodowało wzrost cen. W 2012 r. za 1 kg lasek wanilii płacono w USA 20 USD, dziś 250 USD. Ceny podnoszą też piekarze i cukiernicy korzystający z naturalnych ekstraktów lub cukru z prawdziwą wanilią.

Sytuacja odbija się również na jakości wysyłanych z Madagaskaru lasek, ponieważ pospieszani przez odbiorców rolnicy zaczęli pakować próżniowo również niedojrzałe strąki owoców, niewysuszone i niesfermentowane, zatem niezawierające odpowiedniej ilości wytwarzanej w obróbce naturalnej waniliny.

Storczykowe pnącza o nazwie wanilia płaskolistna pochodzą z Meksyku. Ich uprawa poza Ameryką Południową stała się możliwa dopiero wtedy, gdy człowiek nauczył się zapylać kwiaty tej rośliny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Waniliowy boom