Warszawskim indeksom ciągle brakuje siły do wzrostu

Przemek Barankiewicz
30-01-2003, 10:43

Czwartkowa sesja w Warszawie rozpoczęła się od wzrostów. Ich skala, a także towarzyszące im obroty są jednak niewielkie. Graczy do końca nie przekonały dobre dane z GUS (wzrost gospodarczy o 1,3 proc. w 2002) i 485 mln zł, jakie ZUS przekażą dziś OFE. Lepsze od rynku są papiery spółek informatycznych. Popyt na spółki IT w całej Europie wywołał niemiecki SAP, który podał dobre wyniki i prognozy. Straty próbują też odrabiać banki, ale giełdzie ciągle dolega brak popytu.

By przedłużyć wzrosty, do papierów Pekao SA, PKN Orlen i TP SA, które od wczoraj ciągnęły wskaźniki, muszą dołączyć pozostałe blue chipy. Wyraźnie widać, że odbicie w górę na polskim rynku jest niemożliwe bez poprawy nastrojów wśród banków. Na razie udany dzień mają udziałowcy BIG BG, BPH PBK i BZ WBK. Niestety, na dłużej atmosfera w sektorze może poprawić się dopiero po „przełknięciu” przez rynek gorzkich wyników IV kwartału.

Stabilny jest kurs Orbisu. Wczoraj w „pakietówkach” sprzedano 1 mln akcji spółki po 18 zł za sztukę (nieznacznie powyżej ceny giełdowej). Nabywcą był prawdopodobnie Accor, który ma zgodę na ponad 33 proc. głosów w tej firmie. Dokładnie 1 mln akcji znajduje (znajdowało się?) w portfelu banku BGŻ.

Nie zmienia się kurs Szeptela, chociaż LG Petro Bank sprzedał cały posiadany pakiet 5,4 proc. kapitału telekomu.

Sesje w Europie rozpoczęły się od wzrostów. Futures na amerykańskie indeksy są na lekkim minusie. To efekt 100 mld USD strat, jakie w 2002 r. „wypracował” AOL Time Warner. W handlu posesyjnym kurs koncernu medialnego spadł o blisko 10 proc. Sytuacja za oceanem może się zmienić po publikacji wstępnych danych o PKB w IV kwartale i liczbie nowych bezrobotnych.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Warszawskim indeksom ciągle brakuje siły do wzrostu