Wartość rosyjskich rezerw złota przekroczyła 100 mld USD

opublikowano: 09-09-2019, 12:14

W ciągu ostatniej dekady Rosja czterokrotnie zwiększyła swoje rezerwy złota. W ten sposób chce zmniejszyć udział aktywów amerykańskich. Taka strategii opłaciła się, po tym jak ceny złoto wspięły się do najwyższych poziomów od sześciu lat.

W 2018 r. wartość posiadanego przez Rosję złota podskoczyła aż o 42 proc. osiągając poziom 109,5 mld USD. Ten szlachetny metal ma obecnie największy udział w całkowitych rezerwach Rosji od 2000 r.  

Złoto
Zobacz więcej

Złoto fot. Bloomberg

W minionych latach Bank Rosji kupował najwięcej złota spośród pozostałych liczących się banków centralnych. To efekt strategii przyjętej przez prezydenta Władimira Putina, który stara się zmniejszyć uzależnienie gospodarki od amerykańskiego dolara z uwagi na wzrost napięć pomiędzy Moskwą a Waszyngtonem.

Obecnie całkowite rezerwy złota w posiadaniu Rosji szacowane są na ponad 2,2 tys. ton, co stanowi piąty co do wielkości wynik wśród wszystkich krajów, zaś kruszec stanowi 20,7 proc. ogólnych rezerw.

Według najnowszych danych rosyjski bank centralny kupił w tym roku już około 106 ton złoto. Co prawda to o 19 proc. mniej niż w tym samym okresie 2018 r., ale wciąż więcej niż w przypadku jakiegokolwiek innego kraju.

Natomiast wartość rosyjskich rezerw walutowych wzrosła w 2018 r. o 9,5 proc., notując sporo niższy wzrost w stosunku do złota.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu