Czytasz dzięki

Węgry zwiększają prognozowany deficyt budżetowy

  • PAP
opublikowano: 05-05-2020, 16:40

Rząd Węgier zwiększył prognozowany deficyt budżetowy na ten rok o 1,1 proc. PKB, z 2,7 proc. do 3,8 proc. PKB, pod wpływem gospodarczych skutków pandemii koronawirusa – poinformowało we wtorek węgierskie Ministerstwo Finansów.

Resort finansów podkreślił w oświadczeniu przekazanym agencji MTI, że ze względu na zwiększoną rolę budżetu w reagowaniu na bezpośrednie i pośrednie skutki gospodarcze kryzysu, związanego z pandemią koronawirusa, deficyt budżetowy przekroczy pierwotnie prognozowaną wysokość i wyniesie przypuszczalnie 3,8 proc.

Zobacz więcej

Węgry, Budapeszt

Bloomberg

W zaktualizowanym programie konwergencji rządu węgierskiego, opublikowanym na stronie Komisji Europejskiej, przewidziano spadek PKB o 3 proc. w bieżącym roku, zaś wzrost nawet o 4,8 proc. w przyszłym. W latach 2022-2024 oczekiwany jest wzrost gospodarczy powyżej 4 proc. PKB.

W 2021 r. według prognozy rządu Węgier deficyt budżetowy wyniesie 2,7 proc. PKB.

Spodziewany jest także wzrost stopy bezrobocia w tym roku do 5,6 proc. z 3,4 proc. w roku ubiegłym i spadek do 3,5 proc. w 2022 r.

Rząd Węgier oświadczył, że prognozy te opiera się na założeniu, że pandemię w Europie uda się opanować w II kwartale tego roku i począwszy od III kwartału produkcja będzie stopniowo rosnąć. „Jest jednak ryzyko, że wraz z ponownym uruchomieniem gospodarki pojawi się nowa fala epidemii, co może wymagać ponownego zaostrzenia przepisów epidemicznych” – zaznaczono.

Jeden z dwóch rządowych scenariuszy ryzyka w zaktualizowanym programie konwergencji dopuszcza, że pandemię uda się opanować dopiero w III kwartale bieżącego roku, a gospodarka zacznie odzyskiwać siły w IV kwartale. W takim wypadku recesja w tym roku może być jeszcze większa i może się utrzymać również w przyszłym roku (PKB spadnie wtedy o 2,6 proc.). Jeśli stan gospodarki zacznie się poprawiać dopiero w 2021 r., wzrost PKB może nastąpić dopiero w 2022 r.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane