Węgrzy mają budżet na przyszły rok

opublikowano: 23-06-2015, 12:08

Węgierski parlament zatwierdził budżet na przyszły rok, informuje Bloomberg.

Za projektem głosowało 119 posłów, sprzeciw zgłosiło natomiast 63 parlamentarzystów. Budżet na 2016 r. przewiduje wzrost gospodarczy rzędu 3,5 proc. i zmniejszenie deficytu do 2 proc. PKB z planowanego na ten rok deficytu rzędu 2,4 proc.  Podatek dochodowy od osób ma zostać zmniejszony o 1 punkt procentowy do 15 proc..

Przychody ze specjalnego podatku od banków mają obniżyć  się o 60 mld forintów (219 mln USD) w celu zachęcenia banków do udzielania pożyczek i złagodzenia konfliktu rządu z branża finansową. Budapeszt chce przez to też poprawić swoją ocenę wśród agencji ratingowych.

Tymczasem trzy największe z nich Fitch Ratings, Moody Investors Service oraz Standard & Poor oceniają Węgry jeden stopień poniżej poziomu inwestycyjnego.

W maju Fitch podwyższył perspektywę ratingową ze stabilnej do pozytywnej, uzasadniając decyzję mocniejsza kondycją finansów publicznych i szybszym wzrostem gospodarczym. 

Wzrost gospodarczy Węgier podtrzymać ma dynamikę przekraczająca 3 proc. w ujęciu rocznym notowaną w ciągu ostatnich sześciu kwartałów po odbiciu oi załamaniu w 2012 roku.

 

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane