Weidmann: „rozrzucanie pieniędzy z helikoptera” może zaszkodzić

opublikowano: 21-03-2016, 08:21

Jens Weidmann, szef Bundesbanku ostrzegł aby nawet nie rozpoczynać dyskusji w sprawie „rozdawania pieniędzy” w celu stymulacji wzrostu.

- Pieniądze rozrzucane z helikoptera nie są manną spadającą z nieba, ale mogą zrobić wielkie dziury w bilansach banków centralnych – powiedział Weidmann. - Państwa eurolandu i podatnicy będą na koniec musieli zapłacić za to rachunek – dodał.  

Jens Weidmann
Reuters/FORUM

Europejski Bank Centralny zwiększył w tym miesiącu skalę zakupów aktywów i zaoferował tanie pożyczki bankom, co ma spowodować wzrost inflacji. Pojawiły się sygnały, że EBC jest gotów jeszcze bardziej poluzować swoją politykę monetarną. 

- Zamiast sugerować jeszcze bardziej beztroskie eksperymenty w polityce monetarnej miałoby sens zrobić przerwę – skomentował Weidmann. - Polityka monetarna nie jest panaceum, nie zastąpi niezbędnych reform w poszczególnych krajach i nie rozwiąże wszystkich problemów Europy dotyczących wzrostu – dodał.

Szef Bundesbanku dał do zrozumienia, że nie jest przekonany co do działań EBC ogłoszonych w marcu.

- Zawsze mówiłem, że efekty ultraluźnej polityki monetarnej stają się słabsze im dłużej jest ona kontynuowana. Jednocześnie im bardziej naciskasz na pedał gazu, tym większe ryzyko pojawienia się efektów ubocznych – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane