Wenezuela kupuje ropę w USA

opublikowano: 22-03-2016, 08:03

Wenezuela, właściciel największych na świecie rezerw ropy, niespodziewanie zaczęła ją sprowadzać z USA.

Państwowy Petroleos de Venezuela (PDVSA) zamówił miliony baryłek ropy w USA w tym roku. Tylko w poniedziałek Reuters informował, że Wenezuela zakupiła 500 tys. baryłek amerykańskiej ropy w komórce handlowej PetroChina Co.

PDVSA, pomimo dostępu do największych rezerw ropy na świecie, kupuje lżejszą ropę na świecie aby mieszać ją z własną. W 2015 roku spółka importowała 40 tys. baryłek dziennie, głównie z Rosji, Nigerii i Angoli. Obecnie, po zniesieniu w grudniu zakazu eksportu, sprowadza ją coraz częściej z USA. Nieoficjalnie wiadomo, że pod koniec stycznia PDVSA odebrała pierwszą dostawę 548 tys. baryłek ropy WTI w Curacao. W marcu spółka ogłosiła przetarg na dostawę 12 mln baryłek ropy w okresie kwiecień-czerwiec. Jest gotowa kupić ropę m.in. amerykańską, rosyjską lub nigeryjską. To zmiana w porównaniu z ubiegłym rokiem, kiedy Wenezuela eksportowała ok. 800 tys. baryłek ropy dziennie do USA.

- Jest znacznie łatwiej, taniej i bliżej sprowadzać ropę z USA. Władze Wenezueli są teraz tak zdesperowane, że stały się bardzo pragmatyczne. Widać jasno, że realizują strategię skupioną na argumentach gospodarczych, a nie politycznych  - skomentował Francisco Monaldi z Uniwersytetu Rice w Houston.

Wenezuela znajduje się obecnie w kryzysie spowodowanym spadkiem cen ropy na światowych rynkach oraz szalejącą w kraju inflacją.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane