Wenezuela ma więcej ropy niż Arabia Saudyjska

MD
opublikowano: 23-01-2010, 14:50

Amerykańscy eksperci szacują, że w Pasie Orinoko, w Wenezueli, znajdują się złoża ropy sięgające 513 mld baryłek.

U.S. Geological Survey skorygował w górę szacunki dotyczące wielkości możliwych do eksploatacji złóż ropy w Wenezueli. Podana ilość oznacza, że kraj ten ma ponad dwukrotnie więcej ropy, niż wynoszą potwierdzone złoża surowca w Arabii Saudyjskiej. U.S. Geological Survey podkreśla, że jeszcze nigdy nie miał do czynienia z tak wielkimi złożami, jak w Wenezueli. 

Wenezuela ma więcej ropy niż Arabia Saudyjska Wenezuela ma więcej ropy niż Arabia Saudyjska

Chris Schenk, który przewodził zespołowi amerykańskich geologów powiedział, że jego zespół uwzględnił w szacunkach tylko ropę, która jest możliwa do wydobycia wykorzystując już istniejące metody. Podkreślił jednak, że techniczna możliwość wydobycia nie musi oznaczać jednocześnie ekonomiczności takich działań.

Dotychczas szacowano, że Wenezuela ma złoża ropy sięgające 172 mld baryłek, co oznaczało największy rezerwuar surowca poza Bliskim Wschodem. Potwierdzone rezerwy ropy Arabii Saudyjskiej sięgają 260 mld baryłek.

MD, AP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Wenezuela ma więcej ropy niż Arabia Saudyjska