Wenezuelskie prostytutki zarabiają więcej na dolarze niż na seksie

KŁ, Bloomberg
09-06-2014, 20:02

Prostytutki w Puerto Cabello zwiększają swoje zarobki ponad dwukrotnie jako "cinkciarze", informuje Bloomberg.

fot. iStock
Zobacz więcej

fot. iStock

Prowadzą one swoiste punkty wymiany walut dla marynarzy, a to wszystko w kraju, w którym handel dolarami jest w przeciwieństwie do prostytucji nielegalny. Na czarnym rynku amerykańska waluta jest ponad jedenastokrotnie droższa niż jej oficjalny kurs. W Wenezueli, która importuje ponad 70 proc. towarów i usług ograniczony dostęp do obcej waluty ma nie lada znaczenie.

- Dzisiaj króluje dolar, jednak jego posiadanie jest ryzykowne. Tak, mamy dolary, za które możemy zaopatrzyć nasze rodziny w potrzebne rzeczy, ale w zamian musimy sprzedawać nasze ciała – powiedziała Elena, wynajmująca pokój w burdelu w Puerto Cabello.

Korzyści wynikające z handle walutą widać w całym pokoju Eleny – torby ryżu, mąki, cukru I oleju do gotowania – produkty, po które inni Wenezuelczycy muszą stać godzinami w kolejkach, by je dostać, jeśli w ogóle znajdą je w sklepie.

Czarny rynek

Za dolara na czarnym rynku trzeba płacić już 71 boliwarów (VEF), wobec 23 VEF jakie jeszcze kosztował w kwietniu 2013 r., gdy do władzy doszedł obecny prezydent Nicolas Maduro, którego mentorem był jego poprzednik Hugo Chavez. Władze ograniczyły dostępność waluty, by zahamować odpływ zagranicznych rezerw, które znajdują się na niemal najniższym od dekady poziomie. Oficjalny kurs na import żywności i lekarstw wynosi 6,3 VEF za USD.

- Niedobór dolara sprawia, że wenezuelskie społeczeństwo staje się dualistyczne, podobne do tego w Związku Radzieckim i na Kubie – powiedział w rozmowie z Bloombergiem Steve Hanke, profesor ekonomii stosowanej z Johns Hopkins University.

Ci, którzy mają dostęp do dolara, tj. prostytutki, przewodnicy turystyczni, taksówkarze lotniskowi oraz obcokrajowcy mogą schronić się przed inflacją sprzedając dolary po wyższej cenie. Ci, którzy nie mają takiej możliwości muszą liczyć się ze znacznym spadkiem standardu życiowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Po godzinach / Wenezuelskie prostytutki zarabiają więcej na dolarze niż na seksie