Czytasz dzięki

Weź pożyczkę z nowej transzy

opublikowano: 13-07-2020, 22:00

Ministerstwo Funduszy otwiera dodatkowy worek z pieniędzmi. Zwiększa się też liczba pośredników, którzy będą wypłacali firmom preferencyjne wsparcie

Rusza kolejny nabór na pożyczki płynnościowe finansowane z programu Inteligentny Rozwój (POIR). Rozchodzą się one na pniu już po kilku dniach od ich uruchomienia. Pożyczki są przeznaczone dla przedsiębiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji z powodu pandemii. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) wspólnie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) wystartowali z tym wsparciem pod koniec kwietnia. Do tej pory przedsiębiorcy złożyli 2 tys. wniosków o pożyczki na łączną kwotę ponad 1 mld 245 mln zł. Natomiast pośrednicy finansowi pozytywnie rozpatrzyli 831 wniosków o wartości 285 mln zł. Beneficjentami pożyczek są przede wszystkim mikro i małe firmy działające w handlu, przemyśle i usługach.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki
regionalnej, szacuje, że z pożyczek płynnościowych skorzysta ponad tysiąc
polskich mikro, małych i średnich firm.
Zobacz więcej

ZOSTAĆ BENEFICJENTEM:

Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej, szacuje, że z pożyczek płynnościowych skorzysta ponad tysiąc polskich mikro, małych i średnich firm. Fot. Marek Wiśniewski

Ogromny apetyt

Ze względu na bardzo duże zainteresowanie firm pożyczkami MFiPR i BGK dorzuciły dodatkową pulę.

— Przedsiębiorcy potrzebują takiego finansowania. Dlatego zwiększyliśmy wartość programu z początkowych 400 mln zł do ponad 1 mld zł. Szacujemy, że ze wsparcia w formie pożyczek płynnościowych finansowanych z programu Inteligentny Rozwój skorzysta ponad tysiąc polskich mikro, małych i średnich przedsiębiorstw — mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

W czerwcu przedstawiciele BGK zbierali oferty od kolejnych podmiotów, które chciałyby pełnić rolę pośredników finansowych. Dotychczas państwowy bank współpracował z 12 instytucjami, teraz lista jest znacznie dłuższa. Nowe podmioty to Polska Fundacja Przedsiębiorczości w Szczecinie, Agencja Rozwoju Regionalnego w Starachowicach, Krajowe Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości, Lubelska Fundacja Rozwoju, Tarnowska Agencja Rozwoju Regionalnego, Fundacja Rozwoju Śląska, Fundacja Kaliski Inkubator Przedsiębiorczości i Bank Pekao SA.

— Liczę, że nowi pośrednicy niezwłocznie przystąpią do przyjmowania wniosków o pożyczki, szybko je ocenią i wypłacą pieniądze przedsiębiorcom — podkreśla Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Paweł Chorąży, dyrektor zarządzający pionem funduszy europejskich w BGK, wyjaśnia, że część pieniędzy z nowej puli trafi do instytucji, które w kwietniu i maju otrzymały wnioski o pożyczki na kwotę przekraczającą możliwości budżetowe programu. Natomiast pozostała pula popłynie do nowych pośredników finansowych, którzy powinni uruchomić nabory wniosków do 20 lipca. Jakie są główne atuty pożyczki? Jest ona połączona z dotacją, która pokrywa w całości koszty oprocentowania. W praktyce oznacza to, że przedsiębiorca spłaca jedynie raty kapitałowe. Może zapomnieć o odsetkach i innych kosztach.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Dotacja na odsetki jest udzielana równolegle z podpisaniem umowy o pożyczkę, bez konieczności składania dodatkowych wniosków. Pieniądze można przeznaczyć m.in. na uregulowanie bieżących potrzeb firmy, zapłatę pensji pracowników czy należności kontrahentom. Wysokość pożyczki jest ustalana indywidualnie. Przedsiębiorca nie musi mieć wkładu własnego. Pożyczkę można spłacać do sześciu lat z możliwością skorzystania z wakacji kredytowych lub sześciomiesięcznej karencji — podkreśla Paweł Chorąży.

Maksymalna wysokość finansowania to 15 mln zł. W zależności od wnioskowanej kwoty pożyczki instytucje współpracujące z BGK ustalają zabezpieczenia dodatkowe. Może to być poręczenie lokalnego funduszu poręczeniowego lub poręczycieli. Zdarzają się także hipoteki.

Diabeł tkwi w szczegółach

Piotr Wołowicz z firmy doradczej MSP Invest, która pomaga firmom ubiegać się o dotacje, chwali zwiększenie puli na preferencyjne wsparcie.

— Pożyczki 0 proc. cieszą się dużą popularnością wśród przedsiębiorców ze względu na konieczność spłaty tylko kapitału bez odsetek i w dodatku w okresie do sześciu lat. To istotnie wyróżnia ten produkt od innych dostępnych na rynku, finansujących kapitał obrotowy. Biorąc pod uwagę możliwość wystąpienia drugiej fali zachorowań z powodu pandemii i ryzyko kolejnego lockdownu, utrzymanie płynności finansowej firm może być znacznie trudniejsze niż obecnie — ocenia Piotr Wołowicz.

Jego zdaniem system dystrybucji pożyczek do MŚP niestety kuleje.

— Co prawda BGK wybiera pośredników finansowych z całego kraju, ale przedsiębiorcy dowiadują się o możliwości składania wniosków dopiero w dniu uruchomienia naboru. A on trwa z reguły jeden lub dwa dni. Apetyt firm na pożyczki jest ogromny i budżet programu szybko się wyczerpuje. Wspomniany system niewątpliwie wymaga dopracowania — uważa Piotr Wołowicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane