WHO: na świecie może zabraknąć antybiotyków

opublikowano: 20-09-2017, 13:25
aktualizacja: 20-09-2017, 13:27

Na świecie opracowuje się za mało nowych antybiotyków, szczególnie na choroby odporne na obecnie dostępne, głosi raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

WHO od dawna wskazuje na problem rosnącej odporności bakterii na dostępne antybiotyki. Wskazuje, że z 51 nowych leków na choroby odporne na antybiotyki, nad którymi trwają prace, tylko 8 jest innowacyjnych i może poszerzyć obecne opcje. WHO wskazuje także, że w związku z długim i kosztownym procesem powstawania i zatwierdzania leków, przez następne 5 lat mogą zostać wydane zezwolenia na tylko 10 nowych antybiotyków. 

Innym problemem jest ograniczone zaangażowanie producentów leków, w znacznym stopniu spowodowane niewielkim zyskiem osiąganym na antybiotykach. Zwykle są tanie, a najmocniejsze są stosowane z mniejszą częstotliwością. WHO zwróciło uwagę, że większość z prac nad nowymi antybiotykami jest finansowane, przynajmniej częściowo, ze środków publicznych lub grantów oferowanych przez organizacje charytatywne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane