Wi-Fi tańsze i bezpieczniejsze od sieci LAN?

Materiał partnera: BARTŁOMIEJ MADEJ, TELCO Group Manager, Veracomp SA
opublikowano: 29-11-2016, 22:00

Lawinowy wzrost liczby urządzeń z modułem Wi-Fi sprawia, że podczas spotkań biznesowych czy pracy w biurze coraz rzadziej spotyka się kablowe podłączanie do sieci internetowej. Zmiany widać także w przepustowości łącza — w 2007 r. sieci Wi-Fi oferowały 50-60 Mb/s w warstwie fizycznej, a obecnie, dzięki technologii MU-MIMO (Multi User MIMO), dla szerokości kanału do 160 MHz i przy liczbie jednoczesnych strumieni danych 4x4, pozwalają osiągać ok. 3,5 Gb/s.Odpowiedzią na zapotrzebowanie, jeśli idzie o transfer wideo, dużych plików graficznych, backupów itp. jest standard 802.11ac Wave 2 MU-MIMO. Opiera się on na paśmie 5 GHz i pracuje na kanałach o szerokości do 160 MHz, dzięki czemu może osiągać przepustowości sięgające kilku Gb/s.

Nieodłącznym elementem rozległych sieci bezprzewodowych jest kontroler, który pełni funkcje zarządzające, zabezpieczające i monitorujące sieć. Rozwiązaniem obniżającym koszty zakupu takiego urządzenia jest IAP (Instant Access Point). Przejmuje on kluczowe funkcje kontrolera, przy zachowaniu pełnej funkcjonalności, i w większości przypadków pozwala na znaczące obniżenie kosztów instalacji oraz wdrożenia. Przykładem IAP, które z powodzeniem można stosować w rozwiązaniach typu campus networks, szpitalach czy w przemyśle, są urządzenia Alcatel-Lucent Enterprise. Najważniejszym elementem sieci bezprzewodowej jest jej zabezpieczenie. Standard Wave 2 umożliwia zastosowanie protokołu WIPS (Wireless Intrusion Prevention System) za pomocą jednego urządzenia, dzięki któremu można korzystać z sieci bezprzewodowej, chronić ją przed wrogimi sieciami, a także zabezpieczać przed niepożądanymi próbami przyłączenia. Mojo Networks, amerykański producent urządzeń bezprzewodowych, oferuje Access Pointy Wave 2, którymi można zarządzać w chmurze. Pozwala to administrować siecią rozległych WLAN rozproszonych na terenie miasta czy kraju z jednego miejsca i za pomocą jednej konsoli.

Sieć bezprzewodowa może być również przydatna w zakresie zbierania informacji dotyczących użytkowników.

Dzięki zastosowaniu triangulacji jako metody lokalizacji użytkownika sieci można np. planować rozkład towaru w magazynie i jego dostępność dla wózków widłowych, jak również śledzić trasy, po których poruszają się klienci w sklepie czy galerii handlowej. Rozwiązania tego typu dostarcza m.in. Extreme Networks, wykorzystujący swój autorski produkt — IdentiFi Radar. Umożliwia on zarządzanie ruchem i lokalizację użytkowników, a także identyfikację zagrożeń.

Bezprzewodowe sieci radiowe mogą być obecnie wydajniejsze, tańsze i bezpieczniejsze niż sieci kablowe.

Zapewniają nieograniczony dostęp do internetu, a ich jakość bardzo często wpływa na pozytywne postrzeganie firm przez klientów czy partnerów biznesowych. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera: BARTŁOMIEJ MADEJ, TELCO Group Manager, Veracomp SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Wi-Fi tańsze i bezpieczniejsze od sieci LAN?