Czytasz dzięki

Większe ryzyko i potencjalny zysk w StartupZone

Szymon Maj
opublikowano: 17-11-2019, 22:00

Nowa przestrzeń dla start-upów to miejsce dla inwestorów — ryzykantów. Na pierwszy ogień poszła jednak spółka, która jest… w restrukturyzacji.

Na platformie crowdinvestingowej CrowdConnect pojawiła się nowa sekcja dla młodych spółek. W StartupZone prezentowane będą spółki z większym ryzykiem inwestycyjnym, które są na wczesnym etapie rozwoju.

— U podstaw pomysłu na CrowdConnect.pl leżało to, aby na platformie prezentować mogły się projekty zweryfikowane, wiarygodne i mające docelowo trafić na rynek publiczny. Dla emitentów z sekcji StartupZone te założenia pozostają aktualne, przy czym wejście ich walorów do obrotu może być bardziej odsunięte w czasie — mówi Sebastian Huczek, wiceprezes Domu Maklerskiego INC i przedstawiciel platformy.

Nie będzie ona sprofilowana pod konkretną branżę, ale segment startupowy rządzi się swoimi prawami, mówi menedżer z DM INC.

— Większość projektów będą stanowić spółki z obszaru z nowoczesnych technologii — IT, biotechnologia i e-commerce. Projekty takie mają mieć w dalszym ciągu charakter crowdinvestingu, a nie zarzutek. Przy komunikowanympodwyższonym ryzyku inwestycyjnym spółki muszą jednak dawać realne szanse na sukces oraz osiągnięcie przez inwestorów zysku z inwestycji. Zakres informacji przekazywanych inwestorom będzie taki sam jak dla dojrzalszych spółek — teaser, prezentacja, szczegółowy dokument ofertowy — dodaje Sebastian Huczek.

Pierwsze emisje

Debiutantem w nowym sektorze platformy nie jest jednak wcale nowicjusz, bo Arena.pl to spółka notowana już na NewConnect. Działa w obszarze e-commerce i celuje w 3 mln zł. Akcje sprzedaje po cenie znacznie niższej niż rynkowa.

— Jest to o tyle nietypowa oferta, że spółka jest już notowana, a projekt ma charakter restrukturyzacyjny. Jednak uznaliśmy, że jest on odpowiedni do sekcji StartupZone — w szczególności z uwagi na fakt, że Arena.pl ma gotowy produkt i przeprowadziła restrukturyzację kosztową. Spółka chce zaprosić do akcjonariatu głównie sprzedawców, aby z aktywnym ich udziałem także w organach spółki budować organicznie swoją pozycję — wyjaśnia Sebastian Huczek.

W planach są kolejne emisje. Jedna z nich ma zostać przeprowadzona jeszcze w listopadzie tego roku.

— GenXone to spółka biotechnologiczna. Zajmuje się badaniamigenetycznymi i w tym roku pozyskała już finansowanie od jednego z największych graczy na rynku diagnostyki medycznej w Polsce. Po emisji publicznej, w przyszłym roku, będzie starała się już o debiut na NewConnect. Kolejny projekt to spółka z branży IT zajmująca się bezpieczeństwem w sieci i podpisami elektronicznymi — dodaje Sebastian Huczek.

Pas startowy

Docelowo spółki startujące z platformy mają dzięki crowdfundingowi udziałowemu pozyskać fundusze na dalszą ekspansję.

— Chcemy pokazać, że faza start-up to nie to samo co faza seed. Będziemy prezentować projekty działające do około trzech lat, na wczesnym etapie — zapewne jeszcze przed osiągnięciem progu rentowności — ale mające już ukończony lub prawie ukończony produkt — mówi Sebastian Huczek.

Niektóre platformy starają się łączyć obiecujące spółki z powiązanymi funduszami. Menedżer platformy także nie wyklucza takiego scenariusza.

— Zakładamy, że StartupZone może być interesujący także dla funduszy typu seed lub venture, które mogą chcieć wykorzystać platformę jako sposób do przeprowadzenia kolejnej rundy finansowania i pierwszego publicznego zaprezentowania danego projektu — mówi Sebastian Huczek.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Szymon Maj

Polecane