Większość Niemców popiera politykę Merkel wobec Grecji

PAP
opublikowano: 14-07-2015, 18:10

Większość Niemców popiera politykę kanclerz Angeli Merkel wobec Grecji, wątpi jednak w realizację przez rząd w Atenach uzgodnień przyjętych w poniedziałek na szczycie strefy euro w Brukseli - podał we wtorek tygodnik "Stern".

55 proc. uczestników ankiety, przeprowadzonej na zlecenie "Sterna" przez instytut Forsa, uważa, że Merkel postąpiła słusznie godząc się na porozumienie przewidujące kolejny program pomocowy dla Grecji w zamian za spełnienie twardych warunków i przeprowadzenie reform.

Angela Merkel
Bloomberg

31 proc. pytanych było zdania, że Merkel powinna wymusić na Grecji rezygnację ze wspólnej waluty euro. 14 proc. nie miało zdania w tej sprawie.

Polityka Merkel wobec Grecji cieszy się największym poparciem (75 proc.) wśród zwolenników opozycyjnej partii Zieloni. Wśród sympatyków rządzących chrześcijańskich demokratów z CDU/CSU kurs szefowej rządu popiera 66 proc. Wśród osób sympatyzujących z drugą partią rządową - SPD - z polityką pani kanclerz zgadza się 62 proc. ankietowanych. W tej sprawie działania Merkel popiera nawet większość (53 proc.) sympatyków Lewicy, z zasady bardzo krytycznych wobec polityki rządu.

Wyniki sondażu pokazują niemal całkowity brak zaufania Niemców do greckiego rządu i brak wiary w przeprowadzenie przez władze w Atenach obiecanych reform. 81 proc. wątpi w realizację przez Grecję przyjętych w Brukseli ustaleń. Tylko 14 proc. ankietowanych wierzy w konsekwentną realizację reform.

Państwa strefy euro porozumiały się w poniedziałek, po całonocnych rozmowach, w sprawie rozpoczęcia negocjacji o nowym programie pomocy dla Grecji. W zamian kraj ten będzie musiał wprowadzić trudne reformy i przekazać majątek do specjalnego funduszu. Niektóre z reform dotyczących VAT czy emerytur grecki parlament ma uchwalić już do środy. Łączna wartość nowego programu pomocy dla Grecji ma wynieść od 82 do 86 mld euro. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane