Większość obywateli UE po brexicie nie mogłaby pracować w Wielkiej Brytanii

opublikowano: 06-05-2016, 14:10

Trzy czwarte obywateli Unii Europejskiej obecnie pracujących w Wielkiej Brytanii nie spełniłoby warunków wizowych dla przybyszów spoza UE, informuje ft.com.

Odsetek ten wzrośnie do 81 proc., gdy w kwietniu wejdą w życie nowe przepisy wynika z przeprowadzonych przez Oxford University's Migration Observatory badań.

W przypadku niektórych sektorów odsetek ten będzie jeszcze większy: 94 proc. pracowników z państw UE zatrudnionych w hotelach i restauracjach nie spełniłoby obecnych wymogów zezwalającym obcokrajowcom na pracę, w przypadku pracowników rolnych byłoby to aż 96 proc.

W przypadku wystąpienia ze struktur europejskich Wielka Brytania  prawdopodobnie zmieni swoje wymogi imigracyjne, potencjalnie dopuszczając pewną imigrację z UE. Według ekspertów prawnych osoby przebywające już kraju będą mogły pozostać zagłosować za wystąpieniem kraju z UE bez ryzyka utraty dotychczasowych praw.

Fotolia

O potencjalnym wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej mieszkańcy zadecydują w referendum, które odbędzie się 23 czerwca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica, ft.com

Polecane