Czytasz dzięki

Wielka Brytania: brak imigrantów powoduje wzrost wynagrodzeń

opublikowano: 06-10-2017, 10:15
aktualizacja: 06-10-2017, 10:16

Spowodowany przez brexit brak chętnych do pracy imigrantów wraz z rosnącym popytem na pracowników doprowadziły w Wielkiej Brytanii do wzrostu wynagrodzeń dla rozpoczynających pracę, ustaliły Markit i Konfederacja Rekrutacji i Zatrudnienia (REC).

Dostępność kandydatów do pracy spadała we wrześniu najmocniej od czterech miesięcy. Imigracja netto do Wielkiej Brytanii spadła najniżej od trzech lat po tym jak mieszkańcy innych europejskich państw zaczęli opuszczać Wyspy pod decyzji o brexicie.

- Rekruterom coraz trudniej znaleźć ludzi do zapełnienia wakatów – powiedział Kevin Green, szef REC.

Szczególnie duże trudności mają restauracje, magazyny i supermarkety, które dotychczas korzystały w znacznym stopniu z imigrantów z krajów Unii Europejskiej. REC podkreśla w związku z tym, że brytyjski rząd powinien zapewnić, aby nowy system imigracyjny zapewniał także dopływ pracowników tymczasowych, o niższych kwalifikacjach.

Stopa bezrobocia wynosi obecnie w Wielkiej Brytanii 4,3 proc. i jest poniżej wielkości, która według Banku Anglii powoduje wzrost wynagrodzeń.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane