Wielka Brytania inwestuje w autonomiczną jazdę

PAP/DI
opublikowano: 04-06-2018, 12:33
aktualizacja: 04-06-2018, 12:35

Rząd Wielkiej Brytanii przeznaczy 25 mln GBP na sześć projektów rozwijających technologię autonomicznej jazdy na autostradach i zdalnie sterowanych parkingach - informuje Bloomberg. W tym samym kierunku, poza liderem - Stanami Zjednoczonymi, zmierzają również Japonia czy Chiny.

Bloomberg przypomina, że to drugi konkurs rozpisany w ramach szerszego programu ministra motoryzacji Richarda Harringtona. Władze w Londynie przygotowują strategię na okres po wyjściu kraju z Unii Europejskiej. Wielka Brytania koncentruje się na rozwoju nowoczesnych technologii takich jak sztuczna inteligencja i autonomiczna jazda. Niektórzy politycy z tego kraju przekonują, że opuszczenie Wspólnoty pozwoli na swobodne wprowadzanie ulg podatkowych i dotacji na rozwój tych dziedzin.

"To bardzo ekscytujące, chcę stworzyć odpowiednie środowisko dla osób, które przyjadą do tego kraju, aby inwestować" - podkreśla Harrington.

W Stanach Zjednoczonych takie koncerny jak Alphabet i Uber prowadzą już projekty z wykorzystaniem pojazdów autonomicznych. Natomiast General Motors chce być pierwszym producentem samochodów, który wprowadzi samojezdne taksówki na publiczne drogi. Ma to nastąpić w 2019 r. Również Chiny mocno inwestują w prace nad tymi rozwiązaniami.

Według brytyjskich prognoz światowy rynek aut samojezdnych będzie do 2035 r. wart 907 mld GBP. W zeszłym roku Londyn wydzielił 250 mln GBP na badania, które sprawdzą, jak technologia radzi sobie w różnych warunkach drogowych - od autostrad po ulice miast.

Wielka Brytania to jeden z przykładów zaangażowania krajów w automatyzację ruchu ulicznego. Autonomiczne samochody mogą wyjechać na ulice Tokio do 2020 r. - wynika ze strategicznego przeglądu dokonanego przez rząd Japonii, który właśnie opublikowano. Inwestycje w nowoczesne technologie mają napędzić gospodarkę kraju. Dokument zaprezentowano na posiedzeniu z udziałem premiera Shinzo Abego. Nakreślono w nim również plan zakładający zgodę na rozwój wirtualnych elektrowni do marca 2022 r.

Władze w Tokio zakładają, że jeszcze w tym roku fiskalnym (do marca 2019 r.) rozpoczną się testy autonomicznych systemów na publicznych drogach. Rozwiązania mają być gotowe do wdrożenia na letnią olimpiadę w stolicy Japonii, która odbędzie się w 2020 r. Rząd chce też spróbować skomercjalizować tę technologię w 2022 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP/DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu