Wielka Brytania: Protesty Polaków ws. Fawley Court

IAR
21-05-2008, 08:49

Polska społeczność w Wielkiej Brytanii jest oburzona planami sprzedaży Fawley Court – pisze "The Catholic Herald" przedstawiając zamiary zakonu Marianów. Zgromadzenie wystawiło na sprzedaż za 22 mln funtów ośrodek Fawley Court w Henley-on-Thames, ponieważ - jak uznało - nie jest w stanie dłużej utrzymywać olbrzymiej posiadłości.

Projekt sprzedaży spotkał się z gorącym sprzeciwem społeczności polskiej, zwłaszcza tak zwanej „starej emigracji”, która kwestionuje prawo zakonu do sprzedaży majątku kupionego ze składek Polaków.

Pochodząca z XVII wieku posiadłość Fawley Court została zakupiona przez polską społeczność w 1953 r. Zrujnowane budynki zostały wyremontowane bezpłatnie wysiłkiem setek Polaków i przez wiele lat w Fawley Court mieściło się męskie gimnazjum. Kiedy emigracja się postarzała i uczniów zabrakło, w Fawley Court zorganizowano centrum konferencyjne. Było to również miejsce zjazdów i pikników różnych polskich organizacji.

Krytycy Marianów argumentują, że czekali ze sprzedażą aż staną nad grobem dobroczyńcy, za których pieniądze zakupiono posiadłość i liczyli, że wówczas transakcja minie bez echa. Zgromadzenie broni się, że Fawley Court nie zarabia na siebie, na remont trzeba wydać 2 miliony funtów, a zakonu nie stać na taką inwestycję.  

Kilka polskich organizacji, które połączyły siły, pragnie uratować Fawley Court, ponieważ jest to ośrodek, który przez ponad pół wieku wrósł w polską społeczność w Wielkiej Brytanii i będzie potrzebny nowej emigracji, choćby nawet, tak jak kiedyś, jako szkoła dla rosnących szybko dzieci – stwierdza "The Catholic Herald".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IAR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Wielka Brytania: Protesty Polaków ws. Fawley Court