Wielki skok małych magazynów

opublikowano: 21-07-2021, 20:00

W ubiegłym roku padł polski rekord nowej podaży małych magazynów miejskich, 2021 zapowiada się nie gorzej.

Małe magazyny miejskie (tzw. SBU, czyli small business units) osiągnęły w 2020 r. łączną powierzchnię ok. 1,7 mln m kw., co stanowi 8 proc. całkowitej powierzchni magazynowej w kraju (21,4 mln m kw.). Z raportu „Small Business Units – małe magazyny z wielkim potencjałem” firmy Colliers International wynika, że na rynek trafiło w ubiegłym roku ponad 160 tys. m kw. powierzchni w obiektach SBU. W 2021 r. tylko w pierwszym kwartale deweloperzy oddali kolejne 56 tys. m kw.

Jak biurowce klasy A
Jak biurowce klasy A
Według Jana Barbasiewicza, partnera w dziale powierzchni logistycznych i przemysłowych w Colliers International, nowopowstające magazyny SBU to już nie zwykłe magazyny podzielone na moduły, ale reprezentacyjne obiekty z częścią biurową wysokiej klasy, dające możliwość utworzenia np. przeszklonej powierzchni wystawienniczej

Na koniec marca w budowie było 260,4 tys. m kw. powierzchni w małych magazynach miejskich, a oddanie do użytku większości planowane jest na ten rok. Oznacza to, że na koniec 2021 r. podaż obiektów SBU może osiągnąć 1,96 mln m kw.

Top 5 regionów SBU

powierzchnia istniejącaudział w proc.powierzchnia w budowieudział w proc.
Warszawa52Poznań26
Polska Centralna24Wrocław23
Górny Śląsk8Warszawa13
Wrocław6Trójmiasto10
Poznań3Kraków8
pozostałe7pozostałe20

Źródło: Colliers International, raport „Small Business Units – małe magazyny z wielkim potencjałem” (dane na koniec I kw. 2021 r.)

Zaakceptowali spekulacje

Według ekspertów Colliersa przez wiele lat mieliśmy do czynienia z niedoborem podaży małych (rzędu kilkuset metrów kwadratowych) modułów magazynowych, poszukiwanych głównie przez mniejsze firmy. Deweloperzy woleli budować duże hale czy parki logistyczne zabezpieczone najczęściej umowami przednajmu lub w formule BTS (build to suit – budowane według oczekiwań najemcy). Doświadczenie rynkowe pokazało, że proces komercjalizacji magazynów SBU przebiega nieco inaczej – ich powierzchnie wynajmowane są dopiero w trakcie lub już po zakończeniu budowy, co wynika bezpośrednio ze specyfiki najemców. Z czasem deweloperzy dostrzegli w tym segmencie potencjał i coraz częściej rozpoczynają inwestycje czysto spekulacyjnie.

– Można stwierdzić, że obecnie obserwujemy równowagę między podażą a popytem na SBU – mówi Jan Barbasiewicz, partner w dziale powierzchni logistycznych i przemysłowych w Colliers International.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Weź udział w “XVIII Forum Polskich Menedżerów Logistyki - POLSKA LOGISTYKA”, 4-5 października 2021, Warszawa >>

To nie typowy e-commerce

Zdaniem eksperta nie należy jednak łączyć wzrostu segmentu SBU z pandemią COVID-19 i przyspieszeniem rozwoju sektora e-commerce. W Polsce akurat te trendy przełożyły się na rozwój powierzchni dużych magazynów, tzw. big boksów. Korzystają z nich zarówno najwięksi gracze, czyli sieci handlowe i firmy logistyczne, jak i małe sklepy działające na tzw. market place’ach, czyli platformach, za pośrednictwem których prowadzą sprzedaż, jak Amazon czy Allegro.

Obiekt SBU to format, który łączy trzy rodzaje powierzchni klasy A: magazynową, biurowo-socjalną i wystawienniczo-sprzedażową. Eksperci Colliersa zwracają uwagę, że to przestrzeń przeznaczona dla najemców dystrybuujących specjalistyczne produkty i małych firm z branży handlowej, dla których kluczowa jest bliskość miasta.

Typowymi najemcami powierzchni SBU są operatorzy logistyczni specjalizujący się w logistyce miejskiej, firmy kurierskie, małe i średnie przedsiębiorstwa funkcjonujące na terenie miast i mniejsze firmy z sektora e-commerce.

Największe wzięcie

Największym popytem w ostatnich pięciu latach cieszyły się moduły o powierzchni 500-1000 m kw. (21 proc.), 1000-1500 m kw. i 3000-5000 m kw. (po 16 proc.). Najmniejsze (do 500 m kw.), podobnie jak największe (5000-10000 m kw.) odpowiadały natomiast za 12 proc. popytu.

Przy wyborze konkretnej powierzchni SBU na pierwszym miejscu zdecydowanie jest lokalizacja. Obiekty te muszą być położone nie tylko w pobliżu centrum miasta, lecz także we właściwym otoczeniu biznesowo-przemysłowym. Kluczowa jest dostępność komunikacji miejskiej, umożliwiającej sprawny dojazd pracowników do obiektu, oraz bliskość dużych węzłów i tras, dzięki którym szybko można dotrzeć do magazynu SBU np. z centrum logistycznego w innym regionie kraju.

Najemcy zwracają też uwagę na standard powierzchni biurowych oraz ich reprezentacyjność, ponieważ magazyn często pełni funkcję głównej siedziby firmy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane