Wieści z Ukrainy, Grecji i Szwecji wzmocniły złotego, dziś ważniejszy kraj

Damian Papała, Główny dealer walutowy KantorOnline.pl
opublikowano: 26-06-2015, 10:14

Pozytywny odbiór przez światowe rynki finansowe mińskiego porozumienia w sprawie zawieszenia broni na Ukrainie wzmocniło złotego w czwartek.

Złoty w dalszym ciągu jest pod silnym wpływem czynników globalnych. Tak wiec powody zarówno osłabienia naszej waluty w pierwszych dniach tygodnia, jak i wczorajsze silne odreagowanie maja swoje przyczyny poza granicami naszego kraju.  Najważniejsze obecnie z nich to rozwiązanie konfliktu na Ukrainie oraz porozumienie w sprawie pakietu pomocowego dla Grecji. Każda z tych spraw wydaje się swoistym węzłem gordyjskim, z drugiej jednak strony wydaje się, ze nie ma alternatywy dla w końcu pozytywnego ich rozwiązania.

Doniesienia o osiągniętym wczoraj porozumieniu na szczycie w Mińsku o zawieszeniu broni na wschodzie Ukrainy od 15 lutego, spowodowało odczuwalną poprawę nastrojów na rynkach i zwiększyło popyt między innymi na nasza walutę, która odrobiła ponad 4 grosze do głównych walut.

Po godz. 17. za euro płacono już tylko 4,18 zł (w środę 4,22), za dolara 3,67 zł a za franka szwajcarskiego 3,95 zł. Oczywiście części inwestorów mających w pamięci poprzednie, nierespektowane przez strony konfliktu porozumienie i obecne nie do końca przekonuje. Będziemy wiec prawdopodobnie w następnym tygodniu świadkami nerwowych ruchów na rynku w odpowiedzi na wypełnianie bądź nie, przyjętych ustaleń.

Złotego wspomogła też w czwartek decyzja szwedzkiego Rikdbanku (banku centralnego Szwecji) o obniżeniu głównej stopy procentowej do – 0,10%, co wzmogło popyt na polskie aktywa.

Nastrojom na rynkach na razie nie szkodzi brak porozumienia Grecji z innymi państwami strefy euro w sprawie kontynuacji pomocy dla tego kraju. Co prawda środowe spotkanie Eurogrupy  (ministrów finansów strefy euro) zakończyło się fiaskiem, rozmowy jednak będą kontynuowane w poniedziałek gdzie może nastąpić przełom. Jest wiec duża szansa kompromis, tym bardziej, że zarówno sami Grecy jak i strona druga strona nie ma interesu żeby zerwać rozmowy. Świadomość tego powoduje, że rynki już dziś powoli dyskontują przyszłe porozumienie. Pozytywny sentyment na rynkach globalnych, sprzyjający złotemu powinien więc utrzymać się również dziś, a jeśli poniedziałkowe rozmowy w sprawie Grecji zakończą się porozumieniem, to możemy oczekiwać dalszego wzrostu kursu eurodolara i umocnienia złotego.

W trakcie piątkowej sesji na wycenę naszej waluty wyjątkowo oddziaływać będą czynniki krajowe. Najpierw poznamy (godz. 10:00) wstępne szacunki polskiego PKB za czwarty kwartał 2014 roku (prognoza zakłada 3,15%). Następnie będzie odczyt grudniowych danych na temat salda rachunku bieżącego (prognoza - 500 mln EUR). Na koniec zaś o godz. 14:00 opublikowany zostanie raport na temat inflacji CPI za styczeń. Szacuje się, że ceny towarów i usług  w pierwszym miesiącu tego roku spadły o 1,2% r/r i spadły o 0,1% m/m. Dzisiejsze dane z polskiej gospodarki analizowane będą w odniesieniu do macowej decyzji Rady Polityki Pieniężnej. Jeśli okażą się rozczarowujące, zwiększy to oczekiwanie na silniejsze niż 0,25 punktów cięcie stóp, a to w naturalny sposób przełoży się na osłabienie złotego. W przypadku natomiast dobrych danych, możemy oczekiwać dalszej aprecjacji naszej waluty.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Damian Papała, Główny dealer walutowy KantorOnline.pl

Polecane