Wietnamski miliarder chce sprzedawać auta Amerykanom

opublikowano: 10-12-2019, 11:22

Pham Nhat Vuong, najbogatszy człowiek w Wietnamie i  Azji Południowo-Wschodniej, zamierza poprzez kontrolowany startup motoryzacyjny VinFast zamierza eksportować pojazdy elektryczne na lukratywny rynek amerykański w 2021 r. By spełnić swoje ambitne marzenie, wyda 2 mld USD środków z własnej fortuny.

Jego gotówka stanowiłaby połowę inwestycji kapitałowej VinFast, który zaczął dostarczać samochody wietnamskim konsumentom z silnikami na licencji BMW na początku tego roku i zamierza rozszerzyć działalność na pojazdy elektryczne.

Pham Nhat Vuong
Zobacz więcej

Pham Nhat Vuong fot. Bloomberg

Naszym ostatecznym celem jest stworzenie międzynarodowej marki - powiedział 51-letni miliarder, stojący na czele założonej przez siebie firmy motoryzacyjnej  Vingroup JSC.

Będzie to bardzo trudne do zrealizowania wyzwanie. Szczególnie, że VinFast ma zaledwie sześć miesięcy i już na krajowym rynku mierzyć się musi z potężną konkurencją m.in. ze strony takich gigantów jak Toyota, Ford  czy Hyundai.  Eksperci podkreślają, że na tym etapie rozwoju, nawet Toyocie nie udało się wejść na amerykański rynek.

VinFast podąża za długą listą chińskich producentów samochodów, którzy mieli ambicje sprzedawać pojazdy w USA od ponad dekady. Chociaż plany jeszcze się nie sfinalizowały, Guangzhou Automobile Group, Zotye Automobile i inne podmioty motoryzacyjne utworzyli lokalne jednostki sprzedaży oraz operacje badawczo-rozwojowe, co ma na celu podkreślić powagę planów. Niektóre chińskie marki wystawiały się również na amerykańskich targach motoryzacyjnych w ostatnich latach.

Wietnamski miliarder, którego wartość netto szacowana jest na 9,1 mld USD (dane Bloomberg Billionaires Index) podkreśla, że Vingroup prawdopodobnie nie będzie rentowna przez co najmniej pięć lat.

W ubiegłym roku Vingroup sprzedał niektóre akcje, a Vuong planuje sprzedać nawet 10 proc. swoich udziałów, aby zebrać fundusze na ambitny projekt. Jest właścicielem 49 proc. VinFast, podczas gdy spółka matka Vingroup, posiada pozostałe 51 proc.

81a6d2b2-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Cztery kółka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
Cztery kółka
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy