WIG-Banki poprawił rekord po danych o inflacji

opublikowano: 29-10-2021, 11:41

Notowania indeksu WIG-Banki wspięły się do najwyższego poziomu w historii po kolejnych zaskakujących danych o inflacji.

Indeks WIG-Banki na sesji w piątek, 29 października, rósł nawet o 4,4 proc. do 9522 pkt. To o ponad 300 pkt więcej niż dotychczasowy rekord, ustanowiony w styczniu 2018 r.

GUS podał, że według wstępnych danych w październiku inflacja CPI wyniosła 6,8 proc. Ekonomiści spodziewali się 6,4 proc.

Łukasz Jańczak, analityk Erste nie ma wątpliwości, że wyskok notowań banków to - podobnie jak w poprzednich miesiącach (od początku roku WIG-Banki urósł o 96 proc.) - efekt wyższej niż prognozowano inflacji i oczekiwań dalszych podwyżek stóp.

Najbliższe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej zaplanowano na 3 listopada. Większość ekonomistów zakłada, że rada podniesie stopy o 50 pkt baz. Referencyjna wynosiłaby wówczas 1 proc. Ale to na pewno nie koniec podwyżek, uważają uczestnicy rynku.

– Myślę, że bezpiecznie jest obstawiać, że RPP prędzej czy później poważnie się podda i będziemy mieli stopy jeszcze wyższe. W tym scenariuszu banki są w miarę bezpiecznym zakładem. Po odbudowaniu wyniku prowizjami po ostatnich spadkach stóp podwyżki będą w sumie dość nieoczekiwanym prezentem dla sektora - mówi Marcin Materna, szef działu analiz w Millennium DM.

Jak dodaje, należy jednak pamiętać że każda podwyżka stóp i wzrost zysków banków to spadek dochodów kredytobiorców.

– Przyzwyczajeni do prawie darmowego kredytu zapłacą wysoką cenę za próby okiełznania inflacji. Niższy będzie też popyt w gospodarce. Tym samym wzrośnie ryzyko gwałtownego wyhamowania i recesji. Firmom - obok kłopotów z pracownikami i dostawami - dojdzie jeszcze problem wzrostu kosztów finansowych. A to już dla banków nie jest takie dobre. Tak właśnie może się skończyć kompletny brak reakcji RPP na rosnąca inflację w poprzednich miesiącach i próby przekonania rynku o jej przejściowym charakterze. Na razie rynek widzi tylko pozytywna stronę podwyżek stóp, stąd dobre zachowanie akcji banków. Moim zdaniem do czasu - ostrzega Marcin Materna.

Eksperci ankietowani przez “PB” uważają, że podwyżki stóp w największym stopniu pozytywnie wpłyną na wyniki Aliora, najmniej natomiast na ING.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane