Wigilia w biurze z lampką wina – dozwolona?

opublikowano: 11-12-2020, 12:22

Alkohol w miejscu pracy jest dopuszczalny pod kilkoma warunkami, które wskazał SN. Pracownik zdalny też musi się pilnować.

Sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów alkoholowych na terenie zakładów pracy i miejsc zbiorowego żywienia pracowników są surowo zakazane. Tyle wynika z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (z 1982 r.). Nie przewiduje ona wyjątków. Zakaz jest zakazem, nawet gdy pracodawca zgodzi się na wzniesienie przez pracowników toastu przy szczególnej okazji lub gdy sam poczęstuje ich lampką wina, np. podczas firmowej wigilii. Czy na pewno nic nie zwalnia z tego rygoru?

Ustawa jest jednoznaczna, ale archaiczna i jej wykładnia nie jest aż tak bezwzględna. Zwraca na to uwagę Bartosz Ulczycki, prawnik z kancelarii DGTL Kibil Piecuch i Wspólnicy i odsyła do wyroku Sądu Najwyższego (SN) z 24 września 2015 r. (sygn. I PK 120/15).

Sąd stwierdził, że „udział pracowników w prywatnym spotkaniu okolicznościowym lub pożegnalnym innych pracowników zorganizowanym za zgodą pracodawcy po godzinach pracy oraz po godzinach funkcjonowania zakładu pracy w wydzielonej części (pomieszczeniu socjalnym) siedziby pracodawcy, połączony ze spożywaniem za przyzwoleniem pracodawcy niewielkich ilości alkoholu, nie stanowi ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych (art. 52 par. 1 pkt 1 k.p.), chyba że doszło do naruszenia porządku i spokoju w miejscu pracy lub porządku publicznego.”

Bartosz Ulczycki rozumie pogląd SN tak: jeżeli pracodawca wyraża zgodę na spożywanie niewielkich ilości alkoholu po godzinach pracy, w szczególnych warunkach, to podczas wigilii pracowniczych może on dostarczać alkohol, a pracownicy mogą go spożywać w zakładzie pracy.

– Nasuwa się jednak pytanie, jak rozumieć zastrzeżenie o „niewielkich ilościach”. Na pewno można stwierdzić, że jeżeli pracownik nie jest w stanie poruszać się o własnych siłach, to nie ma mowy o spożyciu alkoholu w niewielkich ilościach – uważa prawnik z kancelarii DGTL Kibil Piecuch i Wspólnicy.

Jego zdaniem bezwzględnie niedopuszczalne jest natomiast, aby pracownicy na spotkania wigilijne – organizowane przez zakład pracy i na jego terenie – przynosili własny alkohol i go spożywali. Nie powinni także pojawić się pod jego wpływem. Za takie zachowania pracodawca może nałożyć karę porządkową, a nawet zwolnić z pracy.

Ponadto Bartosz Ulczycki nie widzi przeszkód, aby pracodawca dostarczył np. wino osobom pracującym zdalnie i zezwolił na jego wypicie w trakcie zdalnej wigilii, wyznaczonej poza godzinami pracy. Również w takim przypadku nie powinni oni sięgać po własny alkohol, ani na rauszu logować się na spotkanie.

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IWA

Polecane