Wild: realne jest, by strategia dronowa została przyjęta przez rząd jeszcze w tym roku

  • PAP
opublikowano: 05-02-2019, 14:57

Jest realne, by jeszcze w tym roku rząd przyjął strategię dedykowaną rozwojowi sektora dronowego w Polsce - ocenił we wtorek wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild. Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego rynek dronowy za 10 lat w Polsce będzie warty ponad 3 mld zł.

"Transport się zmienia, środki transportu są coraz bardziej zautomatyzowane, wkrótce będą autonomiczne i Rzeczpospolita zamierza wziąć udział w tym wyścigu technologicznym" - podkreślił na wtorkowej konferencji prasowej Wild, który jest także pełnomocnikiem rządu ds. CPK.

Wiceminister przypomniał, że w ostatnich dniach weszło w życie rozporządzenie dot. ruchu bezzałogowych statków powietrznych, które liberalizuje przepisy w tym zakresie. Dodał, że Polski Instytut Ekonomiczny przygotował też "białą księgę" poświęconą rozwojowi sektora dronowego w Polsce. Wild podkreślił, że ta analiza będzie "pierwszym krokiem do przyjęcia strategii rządowej" ws. dronów.

Pytany przez dziennikarzy, kiedy rząd mógłby przyjąć taką strategię wskazał, że powinno się to stać jeszcze w tym roku.

"Jest realne przyjęcie strategii dla rozwoju sektora dronowego w tym roku" - powiedział.

Wiceminister dodał, że strategia będzie również "sposobem na komunikowanie się z branżą" i da jej istotne informacje, co administracja państwa chce robić w zakresie rozwoju sektora dronowego w Polsce.

Uczestniczący w konferencji prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC) Piotr Samson wyjaśnił, że obowiązujące od 31 stycznia br. rozporządzenie wprowadza ułatwienia dla lotów dronów zarówno w zasięgu wzroku operatora, jak i poza jego zasięgiem. Reguluje też kwestie lotów automatycznych (serii lotów).

Dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak podkreślił, że rynek dronów w Polsce cały czas się rozwija. Zgodnie z białą księgą, za 10 lat jego wartość w naszym kraju osiągnie 3,26 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu