Witkowski: jest szansa na jeszcze wyższe tempo wzrostu PKB w I kwartale

opublikowano: 2004-02-20 12:46

Tempo wzrostu gospodarczego w obecnym kwartale może być wyższe niż zanotowane w kwartale minionym, uważa wiceprezes Głównego Urzędu Statystycznego Janusz Witkowski. Podobnego zdania jest wicepremier Jerzy Hausner.

W IV kwartale ubiegłego roku PKB wrósł o 4,7 proc.

- Biorąc pod uwagę wyniki gospodarki w styczniu, które są bardzo optymistyczne, istnieją szanse, żeby tempo wzrostu PKB w I kwartale tego roku było wyższe niż 4,7 proc. w IV kwartale roku ubiegłego – powiedział w piątek Witkowski.

Zastrzegł, że swoje szacunki opiera na wynikach stycznia.

- Ale to tylko jeden miesiąc, nie ma pewności, że taka sytuacja wystąpi. Czy będzie to 5 proc. albo trochę więcej, trudno powiedzieć, to są jeszcze spekulacje – powiedział.

W wywiadzie dla radia PiN wicepremier Jerzy Hausner powiedział, że spodziewa się iż w pierwszym kwartale wzrost PKB wyniesie 5 proc. .

- Powiem nawet, że co najmniej 5 proc. Jestem przekonany, że w lutym i w marcu wzrost produkcji przemysłowej i produkcji sprzedanej będzie dwucyfrowy (...) stąd taki wzrost PKB – powiedział Hausner.

MD, PAP