Upadła kolejna turecka giełda kryptowalut

opublikowano: 25-04-2021, 09:05

Władze Turcji aresztowały cztery osoby związane z giełdą kryptowalut Vebitcoin. Oskarżono je o oszustwo.

Do zatrzymań doszło kilka godzin po tym jak Vebitcoin ogłosił wstrzymanie działalności z powodu problemów natury finansowej.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

To kolejny upadek giełdy kryptowalut w Turcji w ostatnim czasie. W ubiegłym tygodniu wstrzymał działalność Thodex. Jego szef, Faruk Fatih Ozer uciekł z kraju, podobno do Albanii. Według mediów, z usług jednej z największych giełd kryptowalut w Turcji mogło korzystać nawet 390 tys. ludzi, a straty mogą sięgać równowartości 2 mld USD. Turecka policja zatrzymała jak dotąd w tej sprawie 62 osoby. 16 nadal jest poszukiwanych.

Władze Turcji zapowiedziały w ubiegłym tygodniu, że od 30 kwietnia wprowadzą zakaz używania kryptowalut do płatności za dobra i usługi.

Turcy masowo inwestowali w kryptowaluty uciekając przed słabnącą lirą i wysoką inflacją, która w marcu przekraczała 16 proc. 9 dni temu wartość transakcji na tureckich giełdach kryptowalut wynosiła 1,2 mld USD i była trzykrotnie większa niż tydzień wcześniej. Średnie dzienne obroty na tureckim rynku akcji to ok. 3 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane