Wlk. Brytania: kontynuacja spowolnienia na rynku nieruchomości

opublikowano: 07-06-2018, 11:30

Ubiegły miesiąc stał pod znakiem kontynuacji chłodzenia brytyjskiego rynku nieruchomości, potwierdzając słabość tego obszaru gospodarki.

W ciągu trzech miesięcy do maja włącznie ceny domów na Wyspach Brytyjskich wzrosły w ujęciu rocznym bazowym o 1,9 proc. co oznacza spowolnienie dynamiki z 2,2 proc. odnotowanych w okresie zakończonym w kwietniu, wynika z danych banku hipotecznego Halifax.

W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 1,5 proc. odwracając spadek jaki miał miejsce w kwietniu o ponad 3 proc.

Ceny mieszkań w Wielkiej Brytanii słabły w ostatnich latach po okresie trzydziestoletniej hossy. Eksperci oceniają, że niższy popyt ze względu na brexit, wolniejszy wzrost gospodarczy i rozciągnięte wyceny będą prawdopodobnie nadal wpływać na rynek.

Ostatnie zmiany cen odzwierciedlają względnie stonowany rynek mieszkaniowy w Wielkiej Brytanii - uważa Russell Galley z Halifax.

Wskazuje jednak, że odbicie budżetów domowych pomaga w podnoszeniu cen, które obecnie wynoszą średnio  224 439 GBP.

Obserwujemy także wzrost płac i rosnącą inflację cen konsumpcyjnych, w wyniku czego zmniejszenie realnych zysków zaczęło słabnąć – powiedział Galley..

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Wlk. Brytania: kontynuacja spowolnienia na rynku nieruchomości