Wlk. Brytania: Nad największym portem kontenerowym wisi widmo strajku

Jakub Sławiński, Reuters
opublikowano: 28-07-2022, 15:25
Obserwuj w MójPB:
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Pracownicy największego portu kontenerowego na wyspach - Felixstowe głosowali dzisiaj za strajkiem w sporze o podwyżki płac - przekazuje Reuters. Związkowcy United ostrzegają przed kolosalnymi zakłóceniami w całym łańcuchu dostaw.

Wszystko wskazuje, że dokerzy dołączą do pracowników innych sektorów i rozpoczną strajk. Na wyspach obecna jest coraz większa presja podwyżki, gdyż płace nie nadążają za rosnącą inflacją. Urząd Statystyczny Zjednoczonego Królestwa (ONS) podał, że całkowity wzrost płac wyniósł 7,2 proc. w sektorze prywatnym i 1,5 proc. w sektorze publicznym w ciągu trzech miesięcy do końca maja, co daje ogólną średnią 6,2 proc.

Po skorygowaniu danych o inflację, wzrost płac realnych wyniósł 3,7 proc. (po wyłączeniu premii) - co jest najgorszym wynikiem od 2001 roku.

Dokerzy zastrajkują?

Unite powiedział, że pracownikom Felixstowe Docks, który jest obsługiwany przez Hutchison Ports, zaoferowano podwyżkę płac o 5 proc. Hutchison nie odpowiedział od razu na prośbę o komentarz - podaje Reuters.

– Działania strajkowe zatrzymałyby Felixstowe i spowodowały poważne problemy logistyczne dla transportu morskiego i drogowego wchodzącego do portu - czytamy w oświadczeniu United.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane