Wlk. Brytania: produkcja wytwórcza spadła pierwszy raz od 11 miesięcy

opublikowano: 11-04-2018, 11:14
aktualizacja: 11-04-2018, 11:16

W lutym 2018 r. produkcja wytwórcza na Wyspach Brytyjskich odnotowała pierwszy spadek od 11 miesięcy, napędzany zniżką w produkcji maszynowej i wyposażenia.

Wskaźnik spadł o 0,2 proc. względem stycznia, kiedy to nie uległ zmianie, wynika z danych Urzędu Statystyk Narodowych.

W przypadku produkcji przemysłowej ogółem odnotowano wzrost o 0,1 proc., mniej niż zakładały prognozy. Ten wskaźnik wsparła niższa od średniej temperatura, która zwiększyła popyt na energię.

Spośród 13 sektorów wytwórczych objętych raportowaniem 7 odnotowało spadek w lutym, w przypadku maszyn i wyposażenia o 3,9 proc. W ostatnich trzech miesiącach produkcja zakładowa odnotował wzrost o 0,6 proc., najsłabszy od lipca 2017 r.

Dane sugerują, że pierwsze trzy miesiące 2018 r. wyglądały podobnie do końca 2017 r., produkcja przemysłowa wzrastała, a prace budowlane zmniejszały się przez drugi kwartał z rzędu.

Wzrost może znaleźć wsparcie w handlu, po tym jak  deficyt towarów i usług zmniejszył się znacznie bardziej niż prognozowano do 965 mln GBP (1,37 mld USD) w lutym.

Spadek wartości eksportu został z nadwyżką zrekompensowany jeszcze większym spadkiem importu, w znacznej części z powodu maszyn i sprzętu transportowego oraz paliwa.

Spadek w pierwszym kwartale będzie niższy niż 7,6 mld GPW odnotowanych w czwartym kwartale 2017 r., jeśli w marcu deficyt spadnie poniżej 3,7 mld GBP.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu