Wlk. Brytania: Rząd przygotowuje się na recesje i wprowadza obniżki podatków

Jakub Sławiński, CNBC
opublikowano: 23-09-2022, 13:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Brytyjski rząd ogłosił w piątek program szeroko zakrojonej obniżki podatków i zachęt inwestycyjnych. Nowa premier Liz Truss stara się pobudzić słabnący wzrost gospodarczy i zmniejszyć ryzyko recesji – pisze CNBC.

Liz Truss, premier Wielkiej Brytanii
Liz Truss, premier Wielkiej Brytanii
Chris J. Ratcliffe

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił dziś pakiet obniżek podatków. Chodzi między innymi o anulowanie ostatniej podwyżki podatku dochodowego i składni na ubezpieczenie społeczne. Przedstawiony plan obejmuje też obniżenie podstawowej stawki podatku dochodowego z 20 pensów do 19 pensów i zniesienie najwyższej stawki podatku 45 proc. od dochodów powyżej 150 000 GBP. Znacząco zmniejszono też podatek od zakupu domów i akcyzę na alkohol.

Minister finansów - Kwasi Kwarteng powiedział w czasie wystąpienia przed Izbą Gmin, że rząd chce „nowego podejścia do nowej ery skoncentrowanej na wzroście”, który w perspektywie średnioterminowej ma wynieść 2,5 proc.

- Uważamy, że wysokie podatki zmniejszają zachęty do pracy, zniechęcają do inwestycji i utrudniają przedsiębiorczość – powiedział Kwarteng.

Rząd ogłasza pakiet dzień po tym jak Bank Anglii zdecydował się na kolejną podwyżkę stóp procentowych o 50 pkt bazowych, a kraj walczy z największą od lat inflacją i widmem prawdopodobnie nieuchronnej recesji.

Zaproponowany pakiet, mimo że zawiera szeroko zakrojone reformy, nie jest określany przez rząd jako oficjalny budżet. To z powodu, że nie towarzyszyły mu zwykłe prognozy gospodarcze Biura Odpowiedzialności Budżetowej – pisze CNBC.

Krytycy ostrzegają, że przedstawiony plan obniżek podatków, połączony z rządowym programem ochrony gospodarstw domowych i przedsiębiorstw przed gigantycznymi podwyżkami cen energii spowoduje, że Wielka Brytania będzie posiadała wysoki stan zadłużenia w momencie, gdy stopy procentowe będą rosły.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane