Wlk. Brytania: wzrost płac nabrał ponownie dynamiki

opublikowano: 21-03-2018, 10:47
aktualizacja: 21-03-2018, 10:47

Wynagrodzenia w Wielkiej Brytanii rosną w najszybszym tempie od końca 2016 r. Sugeruje to, że trwająca od ponad roku presja obniżająca standardy życia dobiega końca.

Podstawowy wzrost płac przyspieszył do 2,6 proc. w okresie trzech miesięcy do stycznia, wynika z danych  Urzędu Statystyk Narodowych (ONS). Wzrost dynamiki wynagrodzeń nastąpił w chwili, kiedy wskaźnik zatrudnienia powrócił do rekordowo wysokiego poziomu, a stopa bezrobocia spadła do 4,3 proc. osiągając najniższy poziom od 1975 r.

Funty brytyjskie
Zobacz więcej

Funty brytyjskie Bloomberg

To dobra wiadomość dla gospodarstw domowych, których siła nabywcza została osłabiona przez skok cen od czasu referendum ws. brexitu pod koniec czerwca 2016 r. Według ekonomistów, przy spadku inflacji do 2,7 proc. w lutym i przewidywanym dalszym jej obniżeniu, powrót do realnego wzrostu płac stał się zauważalny.

Uwzględniając premie, wzrost płac przyspieszył do 2,8 proc. i był najszybszy od 2015 r.

Oczekuje się, że Bank Anglii podniesie stopy procentowe w maju, aby powstrzymać narastającą inflację. 

Liczba osób pracujących wzrosła (mocniej od prognoz) o ponad 168 tys. w okresie od listopada do stycznia, wspinając się na rekordowo wysoki poziom. Podstawowy wzrost płac był najszybszy w sektorze prywatnym w ciągu ostatnich trzech miesięcy, notując dynamikę rzędu 2,7 procent. W samym lutym płace całkowite wzrosły o 2,8 procent w skali roku.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wlk. Brytania: wzrost płac nabrał ponownie dynamiki