Włoskie wybory wskażą kierunek rynkom (WYKRES DNIA)

Poniedziałkowe zawirowania na rynkach pokazały inwestorom, że wydarzenia na południu Europy są wciąż kluczowe dla koniunktury na świecie.

Sondażowe straty partii proreformatorskich, które przyczyniły się do 4,5 proc. spadków na giełdzie w Mediolanie i wyprzedaży włoskich obligacji skarbowych, zaważyły w poniedziałek na nastrojach na całym świecie. Wszystko wskazuje,  że jeszcze przez najbliższe trzy tygodnie, jakie pozostały do daty wyborów, najświeższe wyniki sondaży nie zejdą z nagłówków w dziennikach giełdowych. A wraz z nimi coraz mniej korzystny wykres zmian poparcia dla rządzącej centrolewicy i kierowanej przez Silvio Berlusconiego centroprawicy.

Inwestorzy obawiają się, że rosnące poparcie dla byłego premiera i magnata telewizyjnego utrudni sprawne wyłonienie skłonnego do dalszych reform rządu. Jeszcze na początku stycznia oba ugrupowania dzieliło 15 punktów proc. różnicy. Teraz to zaledwie 6 punktów. Równie ważna będzie walka o trzecie miejsce, jaka rozegra się pomiędzy frakcją ustępującego reformatorskiego premiera Mario Montiego a populistyczną partią satyryka Beppe Grillo. Według najnowszego badania poparcie dla tego ostatniego powróciło ponad próg 15 proc.

Spadające notowania przymierzającej się do sformułowania nowego rządu centrolewicy budzą niepokój inwestorów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, BusinessInsider

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Włoskie wybory wskażą kierunek rynkom (WYKRES DNIA)