Wojna handlowa największą obawą Wall Street

opublikowano: 20-03-2018, 13:25
aktualizacja: 20-03-2018, 13:26

75 proc. uczestników sondażu CNBC z Wall Street uważa, że największym zagrożeniem jest obecnie wojna handlowa.

Protekcjonizm daleko wyprzedza na liście obaw Wall Street obawy inflacji, terroryzmu, czy agresywniejszej polityki Fed. 

NYSE, Wall Street
Zobacz więcej

NYSE, Wall Street fot. Bloomberg

- Rynek zmienił obawę błędnej polityki monetarnej, zbyt agresywnego zacieśniania, na błędną politykę handlową, eskalującą do wojny handlowej z Chinami – skomentował wynik sondażu Art Hogan, główny strateg rynkowy w B. Riley FBR. – Szala ryzyka dla rynku akcji przechyliła się ze strony Fed na stronę Białego Domu – dodał.

Prawie dwie trzecie uczestników sondażu, w którym uczestniczyli ekonomiści, zarządzający funduszami i stratedzy, jest przekonanych, że polityka handlowa prezydenta Donalda Trumpa przyniesie negatywne skutki gospodarce USA. 23 proc. uważa, że jest zbyt wcześnie, aby to ocenić. 

48 proc. uczestników sondażu jest przekonanych, że cła na stal i aluminium zapowiedziane przez prezydenta spowoduje spadek liczby miejsc pracy. 35 proc. nie widzi żadnego wpływu na zatrudnienie. 13 proc. uważa, że skutkiem ceł będzie wzrost liczby miejsc pracy.

Ponad 80 proc. uczestników sondażu CNBC uważa, że zerwanie przez USA porozumienia handlowego NAFTA spowoduje negatywne skutki z czego 48 proc. ocenia, że będą „bardzo negatywne”.

48 proc. uczestników sondażu popiera politykę gospodarczą prezydenta Donalda Trumpa. 23 proc. jej nie popiera, a 20 proc. ma neutralne stanowisko.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Wojna handlowa największą obawą Wall Street