Czytasz dzięki

Wojna handlowa znów najważniejsza dla Wall Street

opublikowano: 08-02-2019, 22:24

Piątkowa sesja w USA zakończyła się spadkiem średniej Dow Jones o 0,25 proc. i wzrostem S&P500 i Nasdaq o 0,1 proc.

Ostatnia sesja tygodnia na amerykańskich rynkach akcji zaczęła się spadkiem indeksów. W jej drugiej połowie inicjatywę przejął popyt, dzięki czemu wskaźniki rynków odrobiły straty w całości lub w części. Dominujące w piątek negatywne nastroje tłumaczono, podobnie jak na poprzednich sesjach, obawami fiaska negocjacji handlowych USA i Chin. Inwestorzy wciąż wskazywali na brak spotkania prezydentów obu krajów przed końcem rozejmu w wojnie handlowej jako powód rosnącej niepewności, która nie sprzyja kupowaniu akcji. Dodatkowo pojawiły się doniesienia o planach podpisania w przyszłym tygodniu przez prezydenta USA zakazu korzystania z chińskiego sprzętu telekomunikacyjnego w krajowych sieciach komórkowych, co w sposób oczywisty nie będzie sygnałem ugodowym wobec Pekinu. 

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Kończący się sezon wyników kwartalnych spółek powoduje, że brakuje dobrych wiadomości, które mogłyby odwrócić uwagę od nierozwiązanych problemów natury politycznej. Niepewność powoduje, że inwestorzy chętniej patrzą na „bezpieczne” aktywa, jak dolar i obligacje USA. W piątek zdrożała lekko ropa, jednak zakończony tydzień okazał się dla surowca najgorszy w tym roku.

Na koniec sesji  rosło 7 z 11 głównych segmentów S&P500. Najmocniej drożeli dostawcy dóbr codziennego użytku, spółki użyteczności publicznej oraz IT (po 0,5 proc.). Najsłabsze były segmenty dyskrecjonalnych dóbr konsumenckich (-0,5 proc.), finansowy (-0,55 proc.) oraz energii (-0,7 proc.). W skali tygodnia spadek cen ropy spowodował, że segment energii stracił najwięcej (-3,25 proc.), a spadek rentowności obligacji pomógł osiągnąć największy wzrost segmentowi użyteczności publicznej (2,0 proc.).

W piątek na zamknięciu drożało 59 proc. spółek z S&P500. Z 30 blue chipów wchodzących w skład średniej Dow Jones staniało 16. Najmocniej spadały kursy akcji spółek z segmentu ochrony zdrowia: UnitedHealth Group  (-2,6 proc.) i Walgreens Boots Alliance (-1,5 proc.) oraz giganta detalu Walmart (-1,2 proc.). Najmocniej drożały gigant IT Cisco Systems (1,0 proc.), koncern farmaceutyczny Pfizer (1,3 proc.) oraz koncern przemysłowy United Technologies (1,5 proc.). 

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane