Wojna zblokuje złotego

  • Marek Rogalski
opublikowano: 23-02-2022, 20:00

Środa dobrze przekazała, że przestrzeń do umocnienia złotego może być w obecnej sytuacji mocno ograniczona. Notowania EUR/PLN odbiły do 4,55, a USD/PLN do 4,01 zł.

Rynki mało interesuje fakt, że RPP najpewniej podniesie w marcu po raz kolejny stopy procentowe o 50 pkt baz. – takie sygnały płyną ze strony członków tego gremium – a bardziej martwi niepewność związana z tym, co dzieje się na Ukrainie. Oczywiście dobrze by było, gdyby Rosja zatrzymała się w marszu na zachód tam gdzie jest teraz, ale to mogą być tylko płonne nadzieje. Gra Władimira Putina jest prowadzona o znacznie większą stawkę, niż tereny dwóch separatystycznych republik, co również dotyczy kosztów (sankcje).

Rynki finansowe nie wyceniają tego, że prezydent Rosji może być kompletnie nieobliczalny w swoich działaniach w najbliższych tygodniach. To powoduje, że nie jest też łatwo ocenić zachowanie się złotego w sytuacji scenariusza wyraźnej eskalacji zbrojnego konfliktu i widma wojny handlowej Zachodu z Rosją. Nie powinniśmy negować pesymistycznych prognoz w których złoty mógłby w krótkim okresie stracić na wartości nawet kilkanaście groszy, gdyż sytuacja jest mocno niestabilna. Niezależnie od tego w krótkim terminie na nastroje może wpływać fakt zbliżającego się weekendu, co może podbijać awersję do ryzyka w kontekście braku możliwości bezpośredniej reakcji w sytuacji, gdyby Rosjanie w sobotę, lub niedzielę podjęli działania wojenne. Tryb „war-on” może z nami pozostać na dłużej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski główny analityk walutowy DM BOŚ

Polecane