Wraca superzyskowna strategia na rynku ropy (WYKRES DNIA)

Przechowywanie ropy w tankowcach zacumowanych na morzu będzie w najbliższych miesiącach tak opłacalne, że trafi tam nawet co pięćdziesiąta wydobywana na świecie baryłka, przewiduje bank Societe Generale.

Różnice w cenach ropy w dostawach natychmiastowych i sześciomiesięcznych. Zielone słupki oznaczają tzw. contango (obecne ceny są niższe od przyszłych), a czerwone – tzw. backwardation (obecne ceny są wyższe od przyszłych)
Zobacz więcej

Różnice w cenach ropy w dostawach natychmiastowych i sześciomiesięcznych. Zielone słupki oznaczają tzw. contango (obecne ceny są niższe od przyszłych), a czerwone – tzw. backwardation (obecne ceny są wyższe od przyszłych) Bloomberg

Ceny ropy w dostawach natychmiastowych spadły tak bardzo poniżej cen surowca dostarczanego po pół roku, że wkrótce zacznie być opłacalne przechowywanie ogromnych ilości surowca w tankowcach zacumowanych na morzu, przewiduje agencja Bloomberg. Ceny ropy z dostawą w sierpniu znalazły się o 5,5 USD za baryłkę wyżej niż notowania surowca dostarczanego w lutym.

Jeżeli różnica wzrośnie do 6,5 USD, zacznie być opłacalne przechowywanie surowca w tankowcach zacumowanych u wybrzeży, przewiduje firma E.A. Gibson Shipbrokers (tyle wynosi koszt wynajęcia statku, zapewnienia paliwa, ubezpieczenia i zapewnienia finansowania całej operacji). To oznaczałoby powrót strategii ostatnio używanej w czasach kryzysu finansowego, kiedy ceny ropy spadły ze 147 USD do poniżej 40 USD za baryłkę. Wtedy różnica cen ropy w dostawach natychmiastowych i półrocznych przekraczała 12 USD.

- Przewidujemy, że w pierwszej połowie roku zapasy ropy będą zwiększać się o 1,5 mln baryłek dziennie. Różnice między cenami w dostawach natychmiastowych i sześciomiesięcznych mogą jeszcze się zwiększyć jeszcze bardziej – oceniał rozmowie z agencją Bloomberg Mike Wittner, odpowiedzialny za analizy rynku ropy w Societe Generale.


Różnice w cenach ropy w dostawach natychmiastowych i sześciomiesięcznych. Zielone słupki oznaczają tzw. contango (obecne ceny są niższe od przyszłych), a czerwone – tzw. backwardation (obecne ceny są wyższe od przyszłych). Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu