“WSJ”: USA chce, żeby TikTok zmienił właściciela i odciął się od Chin

opublikowano: 16-03-2023, 21:12
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Administracja Joe Bidena miała domagać się, żeby chińska firma ByteDance sprzedała TikToka. W przeciwnym wypadku aplikacja do publikowania krótkich materiałów wideo może zostać zakazana na terytorium Stanów Zjednoczonych, jak donosi “the Wall Street Journal”.

fot. ARC

USA oskarża aplikację należącą do ByteDance o stwarzanie zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego poprzez zbieranie informacji o milionach amerykańskich użytkownikach. Komisja ds. Inwestycji Zagranicznych w Stanach Zjednoczonych (CFIUS) zaleciła, żeby chińska firma pozbyła się popularnej platformy społecznościowej, ujawnia “WSJ”.

Zbycie nie rozwiązuje problemu

Rzecznik TikToka potwierdził BBC, że CFIUS kontaktowała się z firmą, zaznaczył jednak, że doniesienia dziennika są “przesadzone” oraz że nie jest jasne, co “zbycie” oznacza w praktyce.

“Jeśli ochrona bezpieczeństwa narodowego jest celem, zbycie nie rozwiązuje problemu. Zmiana właściciela nie nałożyłaby żadnych nowych ograniczeń na przepływ danych oraz dostęp do nich” - powiedział. “Najlepszym sposobem na rozwiązanie obaw (...) jest przejrzysta ochrona danych amerykańskich użytkowników oraz systemów ze strony USA” - dodał.

Project Texas chroni dane w USA?

TikTokowi grożono zakazem funkcjonowania na terytorium USA jeszcze za prezydentury Donalda Trumpa w 2020 r., a administracja Joe Bidena podtrzymała surowe stanowisko względem chińskiej aplikacji. Platforma społecznościowa gromadzi bowiem ogromne ilości danych o swoich użytkownikach. Może pobierać ich dane biometryczne oraz o ich lokalizacji, co budzi obawy, że informacje te są przekazywane chińskiemu rządowi.

Przedstawiciele TikToka upierają się, że w ramach inicjatywy nazwanej Project Texas dane dotyczące amerykańskich użytkowników nie wypływają poza obręb USA.

Szef TikToka wystąpi przed Kongresem

Tydzień temu do amerykańskiego Senatu dotarł projekt nowej ustawy the Restrict Act, która mogłaby rozszerzyć uprawnienia prezydenta do zakazania TikToka w całym kraju. Departament Handlu mógłby określać, które zagraniczne firmy stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Aplikacja należąca do ByteDance już jest zakazana na rządowych telefonach w USA, Kanadzie i UE. Szef TikTok Shou Zi Chew będzie zeznawał w przyszłym tygodniu przed amerykańskim Kongresem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: skib/, "the Wall Street Journal", BBC

Polecane